MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Malware, hoax, fake news…jak rozeznat lži a podvody na internetu?

Malware, hoax, fake news…jak rozeznat lži a podvody na internetu?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Internet je svobodné místo. Jeho svoboda není bezbřehá, ale vzhledem k anonymitě, kterou nabízí svým uživatelům, je snáze realizovatelná. A lidé toho využívají, protože anonymita jim dává odvahu…zuřivě se hádat nebo lhát. V krajním případě i podvádět nebo ohrožovat ostatní uživatele malwarem.

Malware je škodlivý software, který slouží k poškozování a pronikání do cizích počítačů. Různými typy malwaru jsou počítačové viry, červi, trojští koně nebo špehovací. Někdy se za druh malwaru považuje i reklamní software. Jde zkrátka o všechno, co si ve svém počítači nepřejete mít a někdo jiný vám to tam cpe. Proti malwaru vám vedle vlastní obezřetnosti pomohou i antivirové programy – to jsou programy od vývojářů, kteří se malwarem zabývají a vyvíjí proti němu účinné štíty. Dají se koupit a nainstalovat do každého počítače.

Lež ale není vir a počítač vám nepoškodí. Pojďme si říct, jak se ubránit tomu, že podlehneme cizí propagandě nebo lži. 

Řekněme, že my jsme čestní uživatelé. Jak se tedy máme bránit lžím, které na nás míří od těch druhých? V první řadě použitím kritického úsudku. Je něco podezřelé? Neklikejte na to! Je to nepravděpodobné? Zamyslete se, zda nejde o konspirační teorii. A vybírejte si dobře zdroje svých informací! V tomhle je internet stejný jako nákup novin v trafice – člověk si musí podle svojí nátury vybrat ty, kterým bude věřit.

Mohlo by vás zajímat: Online kurz – Kyberbezpečnost

Některé fámy si vás ale budou chtít najít samy. Budou vám je nutit ostatní uživatelé sociálních sítí, budou vám přistávat v e-mailové schránce… Pojďme si je stručně představit.

Na co si d​​át pozor!

Hoax označuje falešnou informaci, poplašnou zprávu nebo drsný žert, jehož cílem je uvést někoho v omyl. Hoaxy se masivně rozšířily právě s internetem, který významně usnadnil jejich přenos. Na okraj – nutno přiznat, že se jedná o termín starý už tři sta let. Lhalo se před internetem a bude se i po něm. On to jen usnadňuje.

Spam je nevyžádané sdělení, které se ve velkém množství šíří internetem. Nejčastěji přistane ve vaší e-mailové schránce jako psaní od někoho neznámého, často neuměle zformulované. Tím se také SPAM sám prozrazuje. Spam často spadne rovnou do složky nazvané – příznačně – SPAM, protože ho váš e-mail dokáže rozpoznat. Pokud ho omylem nepozná, poznáte ho s minimálním úsilím vy. Není totiž pravděpodobné, že byste vyhráli sto tisíc euro. V loterii, do které jste se nikdy nepřihlásili. 

Phishing – česky občas půvabně překládaný jako rhybaření, angličtináři chápou a vysvětlím ostatním – tak tedy phishing je podvodná technika používaná v elektronické komunikaci k získávání citlivých údajů uživatelů internetu. Proto jakmile se vám bude zdát něco podezřelé – například nebudete vědět, kdo po vás informace chce – neprozrazujte svá hesla, údaje týkající se platebních karet ani další osobní a potenciálně hodnotné informace.

Fake news jsou žhavým kandidátem na pojem desetiletí. Říká se, že i kvůli nim vládne Americe Donald Trump. No… Každopádně jsou fake news typem podvratné žurnalistiky, která šíří dezinformace a lži. Studie Kolumbijské z roku 2014 tvrdí, že jsou lidé ve skupinách náchylnější k neověřování informací. A to platí i pro skupiny ve virtuální realitě. Proto je facebook tak efektivním nástrojem k šíření fake news. A proto si pokaždé, když budete chtít obsah sdílený svým „přítelem“ na facebooku, vzpomeňte na studii z Kolumbijské univerzity a zapněte svoje kritické myšlení. Pak se jim můžete ubránit.

To by pro dnešek mohlo stačit. Buďte obezřetní a užívejte si internet bez lží.​

Doporučujeme: DigiVzdělávání – Bezpečnost​