MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

Duševní zdraví

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn

Kvízová otázka (zvolte správnou odpověď):

Jaké chování je typické pro FOMO?

  1. Neustále sleduji zprávy v mobilu, aby mi něco neuteklo.
  2. Neustále odkládám úkoly.
  3. Neustále sleduji svůj zdravotní stav, protože se bojím o své zdraví.
FOMO je zkratka anglického výrazu Fear of missing out (česky: strach, aby mi něco neuteklo). O syndromu FOMO se více dočtete v této kapitole. Neustálé odkládání úkolů je typickým příznakem prokrastinace, o níž pojednává další část kapitoly. Pokud je někdo posedlý neustálým sledováním vlastního zdravotního stavu, pak se v jeho případě jedná o symptomy hypochondrie.

Ve firmě Avast jsme sledovali, jak přechod na práci z domova v době pandemie covid-19 ovlivnil duševní zdraví zaměstnanců. V této době byli zaměstnanci odtrženi od běžného pracovního prostředí a najednou museli řešit veškeré pracovní úkoly online. Setkali jsme se s fenoménem FOMO neboli Fear of missing out (česky: strach, aby mi něco neuteklo). Typické pro FOMO je například chování, při němž člověk neustále kontroluje zprávy na svém mobilním zařízení a na tyto zprávy okamžitě odpovídá.

Zaměstnanci firem Avast a Freelo se s námi podělili o některé konkrétní tipy, které přispívají ke zlepšení a udržení duševního zdraví:

Vyzkoušejte některé meditační techniky.

 

Nastavte si režim a rituály

  • Mezi online poradami by měla být krátká přestávka, aspoň 10 min. Během této přestávky se odpojte od obrazovky a pracovních záležitostí. Místo vyřizování e-mailů se třeba protáhněte, vypijte si čaj apod.
  • Vytvořte si rituál pro zahájení a ukončení práce – např. přejděte na jiné (pracovní) místo, převlékněte se apod.

 

Zařaďte pohyb, přerušte práci protažením, procházkou se psem apod.

  • V kanceláři takové přestávky většinou probíhají spontánně a automaticky, např. si dojdeme do kuchyňky, kde si promluvíme s kolegy, přeběhneme do jiného patra apod. Když pracujeme z domova, může se lehce stát, že strávíme většinu času pouze sezením u počítače.

 

Respektujte pracovní dobu

  • Vědomě si stanovte, kdy se odpojíte a přestanete pracovat.
  • Vypněte si po pracovní době oznámení v aplikacích.

 

Nezahlcujte kolegy

  • Načasujte si odesílání zpráv tak, aby chodily v pracovní dobu.
  • Nezatěžujte kolegy zbytečnými e-maily a zprávami.

 

Zbytečně se nestresujte, nebojte se říct si o pomoc.

 

Komunikujte s kolegy empaticky a otevřeně.

Prokrastinace

Prokrastinátor se vyznačuje tím, že neustále odkládá úkoly, přičemž se snadno nechá vyrušit vším, ať se jedná o obsah ledničky, neumyté nádobí či zprávu v rádiu. Pro mnoho lidí pracujících z domova je sklon k prokrastinaci velkou výzvou. Vzhledem k charakteru práce z domova, která je ve většině případů spojena s prací online, se nejčastěji necháme rozptylovat brouzdáním na internetu či sociálními sítěmi. Naštěstí existují nástroje, které nám pomohou měřit čas strávený na jednotlivých úkolech a které nás zbaví rušivého vlivu sociálních sítí tak, že je prostě na stanovený čas zablokují.

Technika Pomodoro

Tuto techniku oceníte zejména v případě, pokud jsou náplní vaší práce úkoly, na něž se potřebujete plně soustředit. Podstata spočívá v rozdělení času na úseky, během nichž se plně soustředíte na určitý úkol, a na kratší či delší pauzy mezi nimi. Tento systém vymyslel v 80. letech Ital Francesco Cirillo, který k měření úseků používal kuchyňský časovač ve tvaru rajčete. (Proto se tato metoda organizace času jmenuje Pomodoro.)

Pokud chcete tuto techniku vyzkoušet, měli byste se řídit následujícím scénářem:

  1. Během 25minutového pracovního bloku eliminujte všechny rušivé vlivy, vypněte telefon, odpojte se od sociálních sítí apod.
  2. Po skončení jednoho pracovního bloku si dejte kratší pauzu (3 až 5 minut), během níž se protáhnete a odpočinete si od počítače.
  3. Po každých čtyřech pracovních blocích následuje delší pauza (15 až 30 minut). V této pauze se odměníte za námahu tím, že se budete věnovat něčemu, co vás baví.

K odpočítávání času se dá použít kuchyňský časovač či prostě budík, příznivci digitálních technologií však mohou využít některé z k tomu určených nástrojů.

 

Užitečné zdroje:

  • Meditace mindfulness (všímavosti)

https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLZfWwfTpOmXDS6P3PjsisolR4nxyfBLwC

YouTube kanál, kde najdete například tipy na různá meditační cvičení.

  • Známý lékař:

https://www.znamylekar.cz/

Zde si můžete najít lékaře ve vašem okolí, přečíst si recenze a rovnou se online objednat.

  • Ulekare:

 https://www.ulekare.cz/#  

Zeptejte se diskrétně lékaře na své zdravotní problémy nebo se objednejte k lékaři.

  • Linka bezpečí

https://www.linkabezpeci.cz  

Krizová linka pro děti a mládež, ale také pro dospělé, kteří potřebují psychologickou pomoc.