DigiPrůvodce / Online průvodce pro práci z domova / Zaměstnanec / Duševní zdraví
Ve firmě Avast jsme sledovali, jak přechod na práci z domova v době pandemie covid-19 ovlivnil duševní zdraví zaměstnanců. V této době byli zaměstnanci odtrženi od běžného pracovního prostředí a najednou museli řešit veškeré pracovní úkoly online. Setkali jsme se s fenoménem FOMO neboli Fear of missing out (česky: strach, aby mi něco neuteklo). Typické pro FOMO je například chování, při němž člověk neustále kontroluje zprávy na svém mobilním zařízení a na tyto zprávy okamžitě odpovídá.
Zaměstnanci firem Avast a Freelo se s námi podělili o některé konkrétní tipy, které přispívají ke zlepšení a udržení duševního zdraví:
Vyzkoušejte některé meditační techniky.
Nastavte si režim a rituály
Zařaďte pohyb, přerušte práci protažením, procházkou se psem apod.
Respektujte pracovní dobu
Nezahlcujte kolegy
Zbytečně se nestresujte, nebojte se říct si o pomoc.
Komunikujte s kolegy empaticky a otevřeně.
Prokrastinátor se vyznačuje tím, že neustále odkládá úkoly, přičemž se snadno nechá vyrušit vším, ať se jedná o obsah ledničky, neumyté nádobí či zprávu v rádiu. Pro mnoho lidí pracujících z domova je sklon k prokrastinaci velkou výzvou. Vzhledem k charakteru práce z domova, která je ve většině případů spojena s prací online, se nejčastěji necháme rozptylovat brouzdáním na internetu či sociálními sítěmi. Naštěstí existují nástroje, které nám pomohou měřit čas strávený na jednotlivých úkolech a které nás zbaví rušivého vlivu sociálních sítí tak, že je prostě na stanovený čas zablokují.
Technika Pomodoro
Tuto techniku oceníte zejména v případě, pokud jsou náplní vaší práce úkoly, na něž se potřebujete plně soustředit. Podstata spočívá v rozdělení času na úseky, během nichž se plně soustředíte na určitý úkol, a na kratší či delší pauzy mezi nimi. Tento systém vymyslel v 80. letech Ital Francesco Cirillo, který k měření úseků používal kuchyňský časovač ve tvaru rajčete. (Proto se tato metoda organizace času jmenuje Pomodoro.)
Pokud chcete tuto techniku vyzkoušet, měli byste se řídit následujícím scénářem:
K odpočítávání času se dá použít kuchyňský časovač či prostě budík, příznivci digitálních technologií však mohou využít některé z k tomu určených nástrojů.
Užitečné zdroje:
https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLZfWwfTpOmXDS6P3PjsisolR4nxyfBLwC
YouTube kanál, kde najdete například tipy na různá meditační cvičení.
Zde si můžete najít lékaře ve vašem okolí, přečíst si recenze a rovnou se online objednat.
Zeptejte se diskrétně lékaře na své zdravotní problémy nebo se objednejte k lékaři.
Krizová linka pro děti a mládež, ale také pro dospělé, kteří potřebují psychologickou pomoc.
Projekt DigiKompetence
Systémová podpora v oblasti dalšího vzdělávání pro výkon práce z domova
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Podskalská 1290/19
128 00, Praha 2
info@digikompetence.cz
PortálDigi | DigiKompetence (CZ.03.1.54/0.0/0.0/15_020/0017234) | Uveďte původ 3.0 Česká republika (CC BY 3.0 CZ) | Zásady ochrany osobních údajů