MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

Fyzické zdraví

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn

Kvízová otázka (zvolte správnou odpověď):

Čím se zabývá ergonomie?

  1. Stanovením pravidel pro bezpečnost práce
  2. Stanovením vhodného designu nábytku či nástrojů a jejich uspořádáním v pracovním prostředí
  3. Doporučením vhodných cviků při problémech se zády
Pokud si chcete zdravě a pohodlně vybavit domácí kancelář, měli byste se ujistit, že tak činíte v souladu se zásadami ergonomie. Například při výběru židle byste se měli ujistit, že si pořídíte zdravotní či ergonomickou židli, na níž si můžete nastavit výšku sedáku, područek a sklon opěradla. Kromě toho si můžete pořídit ergonomickou myš a klávesnici, správně vysoký, či rovnou polohovatelný stůl, držák monitoru apod.

Zejména se zaměstnanci firem Avast a Freelo jsme diskutovali otázku fyzického zdraví v souvislosti s prací z domova. Fyzické zdraví může být negativně ovlivněno tím, že trávíme značnou část dne sezením u monitoru, přičemž navíc mnohdy sedíme ve špatné pozici. V některých případech zaměstnanci ani nemají domácí kancelář vybavenou vhodným zařízením.

Zaměstnanci firem se s námi podělili o následující tipy:

  1. Zařaďte pravidelná cvičení, které vás baví (jóga, plavání, běh). Na sportovních aktivitách se můžete domluvit s kolegy.
  2. Pokud máte problémy, navštivte fyzioterapeuta, který vám doporučí vhodné cviky.
  3. Střídejte práci u počítače s procházkami, různými domácími činnostmi, venčením psa apod.
  4. Vytvořte si zdravé a komfortní pracovní prostředí, které je v souladu s principy ergonomie (ergonomické křeslo, ergonomicky umístěné monitory a polohovatelné stoly, ergonomická klávesnice a myš, sluchátka, přiměřené osvětlení). Požádejte zaměstnavatele, zda by vám některé z těchto věcí mohl proplatit či přímo obstarat.

 

Užitečné zdroje: