MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Co je digitální identita? A jaká je ta vaše?

Co je digitální identita? A jaká je ta vaše?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Nebojte, nejedná se o žádnou hluboce filosofickou diskuzi, do níž bychom se nyní pouštěli. Základní definice digitální identity je velice jednoduchá: jsme to my a způsob, jakým se chováme v digitálním světě.

Stejně jako máme naši osobnost v reálném prostředí – způsob chování, vlastnosti, dovednosti, interakce, sebeurčení, práva a povinnosti nebo třeba náš vzhled – obdobně věci fungují i v prostoru digitálním. Bohužel si to často neuvědomujeme, což působí problémy.

Ideálně by naše digitální identita, chceme-li pod ní vážně a identifikovatelně vystupovat, neměla být příliš odlišná od skutečnosti. Její součástí je veškerý náš projev v digitálním prostředí: naše komentáře, lajky na sociálních sítích, články, které píšeme nebo aktivita, jíž vykazujeme. Třeba i náš avatar či fotografie na Facebooku je podstatnou součástí digitální identity.

Je dobré tuto identitu aktivně vnímat při našem chování. Dodržování netikety je pro nás dobré, protože nám umožní zodpovědné a praktické budování přátelské identity. Nezapomínejme, že zaměstnavatelé, pracovníci HR a „lovci hlav“ v náborových agenturách vždy pečlivě projíždí veškeré dostupné údaje o uživateli na internetu – tedy jeho digitální identitu.

Je proto žádoucí, aby např. na Facebooku nebyli veřejně dostupné fotografie opilých jedinců z vánočního večírku a podobně; takové informace naši digitální identitu silně poškozují. Zatímco dohledat minulost v reálném prostoru je poněkud těžší (byť absolutně ne vyloučené), v prostředí sociálních sítí je to mnohdy až směšně jednoduché.​

Důvěryhod​​nost hraje roli

Do budouc​na důležitost digitální identity ještě mnohonásobně vzroste. Její aktivní budování lze dnes praktikovat primárně na sociálních sítích, obzvláště „pracovní sociální síti“ LinkedIn. Právě tento server je často prvním místem, kde si vás nebo vaše blízké takříkajíc „proklepnou“ pracovníci lidských zdrojů. Dá se říct, že jde o váš online životopis, a to v té nejčistší podobě. Udržovaný a pravidelně aktualizovaný profil je výhodným způsobem, jak si i do budoucna vytvořit praktickou digitální identitu – pro všechny případy.

Stále populárnější formou sebeprezentace v digitálním prostoru je osobní webová stránka nebo blog. Opět jde o formu životopisu, kterou je možné doplnit osobními příběhy, různými materiály nebo audiovizuálními příspěvky.

A konečně, existuje i pasivní forma digitální identity: stopy, které po sobě zanecháváme naším používáním internetu. Cookies v prohlížeči jsou primárním zdrojem, ty zaznamenávají údaje typu místní polohy, IP adresy počítače, času návštěvy webu nebo její délky.  

 

Snadná a ryc​​hlá autentizace

S tím, jak se stále výrazněji propojuje svět skutečný a ten digitální, prospěšnost – a nutnost – kvalitní digitální identity poroste. Už dnes je toto dobře viditelné na celebritách, veřejně činných osobách či politicích: způsob, jakým kladou důraz na svou prezentaci na sociálních sítích a na internetu (často s pomocí celého marketingového týmu nebo třeba rodinných příslušníků), ukazuje značné povědomí o tom, že právě jejich digitální identita mnohdy v lidech utváří názor na jejich osobnost i v reálném prostředí.

To samozřejmě není všechno. S rostoucím rozšířením biometrického zabezpečení se ještě více propojí realita a digitální prostor: naše otisky prstů, skeny duhovky, žil v dlani nebo třeba unikátního vzorce tlukotu srdce budou nedílnou součástí naší digitální identity, která snadno poslouží k naší identifikaci uvnitř i vně světa internetu.

V českém prostředí máme navíc poměrně unikátní projekt nazvaný „MojeID“. Jedná se o skutečnou digitální identitu, jednoznačně zjistitelnou a propojitelnou s reálnou osobou. Primárně umožňuje přihlášení k různým českým webům bez nutnosti oddělené registrace a opětovného zadávání osobních údajů. Vše je navíc zcela oficiální, projekt už od orku 2010 provozuje správce české domény CZ.NIC. Založeno je na standardu OpenID, specificky upraveného pro české poměry.

Přečtěte si také: Jak být v digitálním světě v bezpečí a jak spolu souvisí digitální gramotnost a rodina. Nezapomeňme, že naše online identita nás reprezentuje v očích mnoha osob, více, než vlastně kdy může naše reálné já. Pečujme proto o ni poctivě a aktivně.

Zdroje: https://wikisofia.cz/wiki/Digitální_identita, https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_identity