MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / 2. DÍL: Jak poznat fake news: Jak informace zpracovávat

2. DÍL: Jak poznat fake news: Jak informace zpracovávat

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Fake news = falšované, padělané, podvodné nebo nepravdivé zprávy. Jak tyto zprávy spolehlivě rozpoznat? Strategii na odhalování lží rozdělíme do pěti dílů, které stručně pokryjí celou komplexní problematiku dezinformací: 1. Kde informace čerpat, 2. Jak informace zpracovávat, 3. Jak je ověřovat, 4. Tipy pro odhalování fake news a 5. Sociální sítě.

2. Jak informace zpracovávat

Přečíst si článek a vytáhnout si z něj to důležité umí každý z nás, ovšem následné zpracování informací už je těžší. Máme tendenci nejvíce vnímat titulek, perex, jeden až dva odstavce textu a občas odstavec poslední; zbytek buď nečteme nebo​ jej jen zběžně přelétneme pohledem.

To dezinformátoři vědí, a proto ty nejúdernější a často nepravdivé informace vkládají právě do těchto míst. Snadno se mohou bránit, že v textu je skutečnost na pravou míru uvedena – někde uprostřed velmi dlouhého textu – ale škoda už je napáchána.

Uživatelé na sociálních sítích kupříkladu běžně sdílí texty, které nečetli, pouze přečetli titulek. To je velká chyba, protože právě takto se dezinformace šíří rychle a spolehlivě.

 

Pro správné přijetí a pochopení informace je tak dobré textu věnovat více času. To je v dnešním světě samozřejmě problematické: fenomén informačního přesycení (information overload) je všudypřítomný a před sebou máme každý den, každou hodinu, každou minutu tolik a tolik dat, že skutečně přečíst, zanalyzovat a přijmout text hraničí se superschopností.

Je to však nutné; jinak nás budou dezinformace ovládat. Když čtete nějakou fantastickou nebo zarážející novinku, nebo něco, co je až moc dobré, zpomalte, znovu si text přečtete a informace si vyhledejte i jinde. Takto se nedopustíte nechtěného rozšíření zpráv, které nejsou pravdivé.

1. DÍL: Jak poznat fake news: Kde čerpat informace najdete zde.​