Dozvíte se informace o digitálních technologiích a jak nám můžou být užitečné v každodenním životě. V práci, v rodině i ve volném čase. Jak se orientovat v množství aplikací pro počítač nebo mobil? Jak si vybrat ty správné a jak je správně používat? Pracujete často na počítači z domova? Pak možná oceníte náměty, jak být v tomhle případě efektivní a šetřit si čas a námahu.
S digitálními technologiemi se potkáváme každý den. Ulehčují nám běžné každodenní situace, pomáhají v zaměstnání, umožňují rychlý kontakt s našimi blízkými, šetří nám čas i peníze. Pomáhají nám v řadě ohledů k lepší kvalitě života.
Počínaje zpravodajstvím na internetu, přes mapy, navigace, e-shopy, internetové bankovnictví, sociální sítě, externí datová úložiště, tvorbu digitální fotek a videí až po biometrické zabezpečení mobilů nebo bankovních účtů. Anebo vymoženosti chytré domácnosti – chytré žárovky, chytré vypínače, chytré televize a ledničky a to vše hlasově ovládané prostřednictvím chytrého digitálního asistenta.
Jeden má co dělat, aby s vývojem udržel krok. A lidem, kteří si s digitálními technologiemi nerozumí, hrozí, že budou ztrácet pracovní příležitosti a v každodenním životě narážet na řadu překážek. Při komunikaci s úřady, bankou, lékařem, s rodinou a přáteli, při nakupování, placení nebo při hledání informací.
Umíte v počítači upravit text, fotografii nebo video?
Dokážete na internetu najít přesně to, co hledáte?
Víte, jak komunikovat s úřady online?
Dokážete poznat důvěryhodný e-shop?
Umíte vyřešit problémy vašeho počítače nebo mobilu?
A znáte pravidla správného chování na internetu?
Faktem zůstává, že se význam digitálních technologií v životě člověka bude dál zvyšovat. Ať už to bude v zaměstnání, ve volném čase, při nakupování nebo třeba v péči o své zdraví. Život s digitálními technologiemi bude v budoucnu (a vlastně už je i dnes) o mnoho snazší než bez nich.
Dnešním hostem DigiPodcastu je odborník na digitální technologie, inženýr Jan Wagner.
Jan Wagner pracoval v 80. letech nejprve jako programátor, později ve vedoucích ekonomických funkcích, současně začal pracovat jako lektor v oblasti ICT. Od poloviny 90. let se věnoval odborné publicistice v oblasti IT, začal učit informatiku na ZŠ a SŠ a pracoval na školách jako IT správce. Zabýval se dlouhodobě i e-learningem a spolupracoval při vývoji výukových programů pro školy. V letech 2007-2016 byl šéfredaktorem portálu Česká škola a podílel se na vzniku komunitní podpory Google User Group a Google Education Group. Od října 2019 do prosince 2021 byl gestorem projektu DigiKatalog.
S hostem si představujeme několik užitečných mobilních aplikací, které řada z nás každodenně bez problémů používá a shrnujeme si jejich přínosy. Povídáme si o aplikacích v mobilu jako je např. asistent v mobilu, foťák, kalendář, poznámky, zaznamenávání zvuku, počasí, placení mobilem, mapy a navigace a o dalších. Dále hovoříme o „digitálním vyloučení“. Co je digitální vyloučení a jakých skupin lidí se tento problém týká? Jak poznáme, zda třeba my nepatříme do skupiny digitálně vyloučených lidí? Nakonec si představujeme 21 digitálních kompetencí a zorientujeme se v úrovních jejich znalosti.
Vše výše zmíněné a mnoho dalšího se dozvíte v podcastu s názvem Digitální technologie v každodenním životě.