MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #11 Autorská práva a licence (Host: Václav Maněna)

#11 Autorská práva a licence (Host: Václav Maněna)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Často si říkáme, že když stáhneme fotku přímo z Googlu, nic se nestane. Že desítky až stovky postahovaných MP3 a filmů na disku má kde kdo. To, že je to běžná praxe, ale neznamená, že je to v pořádku. Téma autorských práv a licencí je velmi důležité a ačkoliv je komplikované, pokusíme se vám ho přednést v co nejpříjemnější podobě. Pomůže nám s tím náš host pan Václav Maněna. Učitel informatiky, lektor, ajťák a youtuber. Věnuje se e-learningu, online vzdělávání a technologiím ve výuce. Učí na Kombinovaném lyceu v Březové, jehož výuka probíhá pouze online formou. Mimo to se také angažuje v projektech Národního pedagogického institutu.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​
Dnešní podcast s názvem Autorská práva a licence věnujeme tomu, jak nakládat s digitálním obsahem na internetu, aniž bychom porušovali autorská práva a duševní vlastnictví. Za jakých podmínek můžeme použít například odborné citace, fotografie, hudbu nebo videa. Jak je to třeba se stahováním filmů nebo písniček nebo co znamená Creative Commons.  

Podle informací serveru novinky.cz a analýzy distribuční společnosti Axocom se v době coronavirové pandemie rozrostlo množství nelegálně stahovaného obsahu až o 300 %. Každá služba má nějaký ten hit nebo trendy seriál, jenže pro běžné uživatele nedává smysl si předplácet všechny služby. Proto i tito diváci v jistý moment začnou obsah nelegálně stahovat.

Na autorská práva a licence jsem se zeptali pana Václava Maněny, učitele informatiky, lektora, ajťáka a youtubera. Václav Maněna se věnuje e-learningu, online vzdělávání a technologiím ve výuce. Učí na Kombinovaném lyceu v Březové, jehož výuka probíhá pouze online formou. Mimo to se také angažuje v projektech Národního pedagogického institutu. Zeptali jsme se ho na co všechno se na internetu mohou vztahovat autorská práva a licence? Získali jsme cenná doporučení, jak správně používat zdroje od citací textů přeš stažené obrázky až po videa. Dostali jsme se i k otázce stahování filmů a hudby. Neopomněli jsme ani autorský zákon a jak dodržovat licenční podmínky. V souvislosti s autorským právem jsme si vysvětlili pojmy jako je Creative Commons, Public Domain a volné dílo.  

V pravidelné rubrice Home office jsme si v dnešním podcastu s názvem Autorská práva a licence představili aplikaci, která slouží jako čtečka článků z internetu a můžeme si pomocí ní ukládat inspirativní články, fotky nebo videa. Příspěvky můžeme následně katalogizovat pomocí tagů, zvýrazňovat důležité pasáže, ukládat do oblíbených nebo dál sdílet. Výhodou je také to, že aplikace odstraní veškeré reklamy a tím se můžeme soustředit jen na obsah.