MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #10 Správa digitální identity (Host: Petr Seifert)

#10 Správa digitální identity (Host: Petr Seifert)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Víte, jak se říká, že co jednou spatří světlo světa na internetu už nikdy nezmizí? A víte, jakou za sebou necháváte digitální stopu? A jakou roli hrají ve správě digitální identity sociální sítě? A může to ovlivnit i náš pracovní život? To a mnohem více probereme dnes s naším hostem Petrem Seifertem. Petr Seifert působí od 2021 na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost na pozici vedoucího oddělení vzdělávání. Zabývá se osvětou, vzděláváním, prevencí, profesními kvalifikacemi a kompetencemi v oblasti kybernetické bezpečnosti.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​
Napadlo vás někdy, jaké informace o vás jsou na internetu k dohledání a co všechno se o vás lidé dozví? Udělejte si malý pokus. Do vyhledávače zadejte své jméno. Možná budete překvapeni, jaké informace o sobě objevíte a v jakých souvislostech. Budete se dívat na svou digitální stopu. Ta vytváří vaši digitální identitu. Co to je? Jednoduše řečeno, je to všechno, co o sobě člověk nebo firma zanechává v internetovém prostředí. Tématem dnešního podcastu je Správa digitální identity.

Společnost AVG provedla zajímavý výzkum. Přibližně 23 % dětí má ještě před narozením svůj online profil. Nejčastější internetovou stopou, a i jedním z identifikátoru dětí je jejich snímek z ultrazvuku. Průzkum byl prováděn mezi matkami napříč zeměmi a bylo zjištěno, že 81 % dětí mladších, než dva roky má nějaký druh digitálního profilu se svými fotografiemi zveřejněnými online. V USA je 92 % dětí prezentováno online ještě předtím, než dosáhnou dvou let. V evropských zemích je to kolem 73 %. Lze předpokládat, že o 15 let později budou fotky dětí stále někde levitovat v síti a děti svým rodičům za toto gesto zrovna nepoděkují.

A jak jste na tom vy?

Dokážete spravovat svoji digitální identitu?

Víte, co je to digitální stopa?

Dokážete prostřednictvím internetu najít, jaké informace jsou o vaší osobě veřejně k dispozici?

Dokážete vytvářet a spravovat jednu nebo více digitálních identit (jinými slovy: vlastních uživatelských profilů)?

Umíte chránit vlastní pověst a bezpečně pracovat s daty o své osobě i s daty, která vytváříte prostřednictvím různých digitálních nástrojů?

Na digitální identitu jsme se zeptali odborníka Petra Seiferta. Petr Seifert působí od 2021 na Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost na pozici vedoucího oddělení vzdělávání. Zabývá se osvětou, vzděláváním, prevencí, profesními kvalifikacemi a kompetencemi v oblasti kybernetické bezpečnosti. Zeptali jsme se ho, čeho všeho se týká správa digitální identity? Jak mít svou digitální identitu pod kontrolou, co v této souvislosti děláme špatně a na co si dát pozor? Jak běžný uživatel může zanechat na internetu co nejmenší digitální stopu? Co by doporučil firmám? Jak mohou spravovat svoji identitu?

V pravidelné rubrice, která se věnuje práci z domova, jsme se v dnešním díle podcastu s názvem Správa digitální identity věnovali jednomu z důležitých pracovních nástrojů, který používáme téměř všichni a tím je Kalendář. Kalendář je jedna z aplikací, kde se vyplatí striktně oddělovat naši soukromou a pracovní identitu. Máme jej v mobilu nebo v počítači a snadno v něm sdílíme s ostatními termíny schůzek a dalších akcí. Máte svůj kalendář správně nastavený?