MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

Nástroje pro práci z domova

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na LinkedIn

Kvízová otázka (zvolte správnou odpověď):

Co to znamená, když se řekne, že AI (umělá inteligence) někdy halucinuje?

  1. Zdají se jí sny o elektronických ovcích.
  2. Podává nepravdivé informace.
  3. Přestává fungovat kvůli zahlcení (používá ji příliš mnoho uživatelů.)
Jazykové modely určené k tvorbě textů v některých případech generují přesvědčivý, nicméně nesprávný obsah neboli halucinují. To znamená, že si tyto jazykové modely „vymýšlí“, přičemž často působí velmi přesvědčivě. Například bezplatná verze ChatGPT 3.5 čerpá z dat, které do ní byly vloženy do podzimu roku 2021. Nečerpá z aktuálních událostí, ze sociálních médií a nemůže ani prohledávat internet.

Zaměstnanci všech sledovaných firem se shodli, že nezbytným předpokladem pro práci z domova je efektivní využívání nástrojů, k nimž patří například nástroje určené pro komunikaci a spolupráci. Z rozhovorů vyplynulo, že v některých případech si zaměstnanci museli osvojit konkrétní dovednosti potřebné pro komunikaci pomocí IT technologií. Jak říká M. Suchomelová z Avastu, zaměstnanci si potřebovali osvojit určitou etiketu.

„Občas se při videohovorech děly šílené trapasy… proto jsme dělali tu etiketu – například že když je malý tým, tak že je dobré si zapnout tu kameru, jak si nastavit to pozadí, že když je nějaký nepořádek, tak to nevadí, protože se to dá rozmazat… ten, kdo nemluví, si vypne mikrofon atd… ale zároveň jsme říkali – nestresujte se tím, že vám tam třeba běhají děti.“

(Martina, HR)

Dalším problémem, na který jsme narazili, byla únava z videokonferencí (ve firmě Avast zmiňovaná jako únava ze Zoom). V kapitole Komunikace se dočtete některé užitečné tipy, které vám pomohou tento problém eliminovat (např. používání vhodného komunikačního kanálu).

V další části kapitoly se zaměříme na nástroje pro značné usnadnění práce z domova.

Nástroje s prvky umělé inteligence (AI):

Umělá inteligence překotným tempem mění způsob práce v mnoha oborech. Intenzivní diskuze probíhají například mezi copywritery, marketingovými profesionály či překladateli. Můžeme předpokládat, že v blízké budoucnosti se využívání umělé inteligence ještě rozšíří.

Při práci z domova můžeme využít umělou inteligenci k tvorbě různých typů obsahu:

  • Texty: blogové příspěvky, e-maily, prezentace…
  • Obrázky a videa: AI lze použít ke generování grafiky (obrázky, grafy a diagramy) a videí. Tyto AI nástroje nám poslouží k vytvoření různého obsahu, jako jsou prezentace, reklamy a vzdělávací materiály.
  • Hudba a zvuk: AI je také možné použít ke generování hudby a zvuku. Tyto AI nástroje umí vytvořit různé druhy hudby, jako jsou skladby, melodie a zvukové efekty.
  • Kód: AI lze dále uplatnit při generování různých druhů kódu, jako jsou webové stránky či aplikace.
  • Data: AI můžeme použít i ke generování dat. Tyto AI nástroje mohou sloužit k vytvoření různých druhů dat, jako jsou tabulky, grafy a statistiky.

Při práci s nástroji využívajícími umělou inteligenci je podstatné, abychom zvládli efektivně pracovat s prompty neboli pokyny. To znamená, že bychom měli umět správně formulovat otázku či pokyn podle toho, čeho chceme docílit.

Tipy pro psaní promptů

Hlavní zásady:

  1. Dávejte stručné, nicméně detailní a přesné pokyny: AI neumí číst naše myšlenky. Sdělte také informace o tom, jak má konkrétně výstup vypadat: délka (počet slov), formát (tabulka, výčet v bodech…), styl a tón (odborný, legrační…).
  2. Zaměřte se na jeden úkol, rozdělte větší úkoly na jednotlivé menší úlohy.
  3. Pokud je to možné, poskytněte konkrétní příklady.
  4. Pokud nedostanete uspokojivou odpověď, pokračujte v konverzaci a své zadání upřesňujte.
  5. Ověřujte si získané informace: V úvodním kvízu hovoříme o jevu zvaném halucinace, který se týká jazykových modelů. Při práci s nimi bychom proto měli být kritičtí a ověřovat si získané informace.

 

Některé ověřené postupy pro psaní promptů (při práci s jazykovými modely):

Role

  1. Řekněte AI, kdo jste: Jste učitel angličtiny, zástupce ředitele, vedoucí výuky a vzdělávání, manažer lidských zdrojů, učitel obchodu, influencer sociálních médií…
  2. Popište úkol, který má provést, například: Tvým úkolem je napsat příspěvek pro LinkedIn na základě poskytnutých informací. Napiš poutavý e-mail o 100 slovech učitelům, který je má informovat o…
  3. Popište, jak má text vyznít (pokud se to hodí): Tón má být profesionální, ale neformální / zábavný, poutavý a vtipný…

 

Postupné zadávání:

Zadávejte složitější úkoly postupně, v krocích. Tímto způsobem vám AI např. pomůže vytvořit celý obsah školení, včetně doplňkových materiálů.

Příklad:

  1. Navrhni různé cíle workshopu na téma…
  2. Teď navrhni různé aktivity tohoto workshopu…
  3. Budeme pracovat se třetí aktivitou. Popiš, jak by probíhala.
  4. Napiš text e-mailu, kterým zveš účastníky na tento workshop.

 

Další tipy: https://www.promptingguide.ai/   

 

V další části uvádíme příklady umělé inteligence v aplikacích a umělé inteligence k tvorbě textů, obrázků a videí. Mějte však na paměti, že se umělá inteligence neustále vyvíjí, takže v době, kdy tyto řádky čtete, určitě došlo v některých oblastech k posunu.

AI v aplikacích:

Canva: https://www.canva.com/

Canva nedávno představila službu Magic Studio, kde AI funguje jako asistent přímo v Canvě.  Umožní vám vytvářet a upravovat obrázky a videa, vytvářet prezentace či psát texty.

V části aplikace nyní najdete ikonku Magic Media, kde volíte, zda chcete vytvořit obrázek či video. Poté zadáte pokyn podle toho, co přesně chcete vygenerovat.

 

Padlet: https://padlet.com

V Padletu nám AI může pomoci při vytváření příspěvků, které vkládáme na nástěnku této aplikace. Při tvorbě post-itu (tj. lístečku vkládaného na nástěnku Padletu) klikněte na: Nemohu vytvářet umění a popište obrázek, který chcete vygenerovat.

Jazykové modely (pro tvorbu textu):

ChatGPT: https://chat.openai.com/

  • ChatGPT je nástroj společnosti OpenAI, který dokáže generovat text, překládat jazyky, psát různé druhy kreativního obsahu a odpovídat na otázky.
  • Existuje v placené i bezplatné verzi: ChatGPT-3.5 (bezplatná verze), ChatGPT-4 (placená verze)
  • Bezplatná verze ChatGPT-3.5 čerpá z dat, které do ní byly vloženy do podzimu 2021. Nečerpá z aktuálních událostí, ze sociálních médií a nemůže ani prohledávat internet. Verze GPT-4 je také součástí vyhledávače Bing (Bing Chat), který je dostupný zdarma.

 

Bing Chat: https://www.bing.com/search?q=Bing+AI&showconv=1&FORM=hpcodx

  • Bing Chat je nástroj společnosti Microsoft, který je integrovaný do vyhledávače Bing. Je kompatibilní s většinou moderních prohlížečů, včetně Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari a Microsoft Edge. Dá se instalovat i jako aplikace na mobil s Androidem i iOS. Pokud používáte prohlížeč Microsoft Edge, můžete přistupovat k Bing Chatu přímo z nabídky aplikace Microsoft Edge.
  • Bing Chat se dá používat zdarma.
  • Používá technologii ChatGPT-4 a může procházet internet.
  • K odpovědím přidává zároveň i odkazy na zdroje.
  • Napoví vám, na co byste se ještě mohli zeptat.
  • Můžete zvolit styl konverzace (kreativní, vyvážený, přesný).
  • Můžete zadávat také hlasem. (Bing vám pak hlasem bude odpovídat.).
  • Kromě textu můžete zadávat také obrázky a doptávat se na ně, případně je-li na obrázku text , můžete si ho nechat popsat (zeptat se, co na obrázku je.)
  • Kromě generování textového obsahu generuje také obrázky, protože je propojen s generátorem obrázků DALL-E.
  • Kromě generování podle pokynů také poradí, jak obrázek vylepšit.
  • Pokud se přihlásíte (pomocí Microsoft účtu), budete mít přístup k historii konverzací. Konverzace můžete sdílet a stáhnout (ve formátech .docx., pdf, .txt)

Co nám o sobě prozradil samotný Bing?

Jsem umělá inteligence vyvinutá společností Microsoft jako součást Bing. Mým hlavním úkolem je poskytnout uživatelům co nejlepší zážitek z chatování a vyhledávání informací. Jsem schopen generovat obsah, jako jsou příběhy, básně, kódy a další, a také odpovídat na otázky uživatelů. Můj model je také schopen vytvářet obrázky na základě pokynů uživatelů. Mým cílem je být pozitivní, zdvořilý, empatický, zajímavý, zábavný a angažovaný.

Bard: https://bard.google.com/

  • Nástroj společnosti Google, který pracuje s nejnovějšími informacemi, protože může procházet internet.
  • K používání je nutné mít Google účet.
  • Bard můžete používat zdarma.

Nabízí například tyto možnosti:

  • Zobrazí 3 různé koncepty odpovědí
  • Úpravy odpovědi (delší, kratší, profesionálnější, méně formální)
  • Sdílení a exportování konverzace (vytvoří odkaz na danou konverzaci, který můžete sdílet)
  • Odpovědi se dají přehrát nahlas (audio).

Co nám o sobě řekl Bard?

Jsem Bard, velký jazykový model od Google AI. Jsem vycvičen na masivním souboru textu a kódu a jsem schopen generovat text, překládat jazyky, psát různé druhy kreativního obsahu a odpovídat na vaše otázky informativním způsobem. Stále jsem ve vývoji, ale naučil jsem se provádět mnoho druhů úkolů… Vygeneruji různé kreativní textové formáty, jako jsou básně, kód, skripty, hudební skladby, e-maily, dopisy atd. Budu se snažit co nejlépe splnit všechny vaše požadavky.

Rytr: https://rytr.me

v této AI můžeme vybrat z nabídky požadovaný jazyk. Dále vybíráme, jaký typ textu chceme (např. e-mail), jak chceme, aby text vyzněl (tedy tón textu – např. humorný apod.), a dokonce i úroveň kreativity a počet variant (viz levý panel na printscreenu). Základní plán je zdarma.

Copy.ai: https://www.copy.ai

  • Zdarma můžete využít až 2000 slov za měsíc.
  • Nabízí možnost zohlednit požadovaný styl (styl vaší značky): do určené složky vložíte část textu s požadovaným stylem. Tento styl pak nástroj napodobí, pokud ho o to požádáte při tvorbě daného textu.
  • Poskytne návrhy promptů v požadované oblasti (e-mail, sociální média…)

Jasper. AI: www.jasper.ai:

  • Jedná se zpoplatněný nástroj, který však můžete vyzkoušet zdarma.
  • Jasper se specializuje na tvorbu dlouhého obsahu, jako jsou články na blog, skripta, osnovy a další.
  • Své odpovědi můžete přizpůsobit různým stylům, včetně profesionálního, akademického nebo technického.

 

Summarizer: https://www.summarizer.org/

  • Používá se k sumarizaci textů.

 

Headlines writer: https://www.persado.com

Content writer: https://www.syllabs.com/en

Story writer: https://novelai.net

Další AI určené pro tvorbu textů

 

Vybrané AI k tvorbě obrazového materiálu:

Sem patří nástroje, které pomocí AI generují obrázky na základě námi zadaného textu. Tyto nástroje nejlépe fungují, když použijete detailní popis požadovaného výtvoru. Proto zadávejte podrobné instrukce pomocí přídavných jmen a požadovaných stylů (digitální umění, fotorealistický apod.)

Bing Image Creator: https://www.bing.com/create

  • Můžete ho používat bezplatně a je jednoduše dostupný z prohlížeče Bing s MS účtem.
  • Využívá technologii DALL-E 3.
  • Dá vám na výběr ze 4 obrázků.

 

Zadání: Fotorealistický obrázek, který ukazuje, jak nástroje umělé inteligence mění svět práce

Vytvořeno pomocí Bing Image Creator

STABLE DIFFUSION XL: https://clipdrop.co/stable-diffusion

  • Nabízí základní bezplatnou verzi i verzi placenou.
  • Vygeneruje několik obrázků ve vybraném stylu.
  • Nabízí různé funkce (odstranění pozadí, změna pozadí). Dále je možné zvolit poměr stran a tzv. negativní prompt (co by obrázek neměl obsahovat). S obrázkem se dá dále pracovat (hlavně v placené verzi).

Midjourney: https://www.midjourney.com/

Midjourney je oblíbený nástroj, který umožňuje generovat obrázky z širokého spektra uměleckých stylů.

  • Kreativní obrázky generuje na základě textových popisů nebo náčrtů. Text se musí zadávat v angličtině. (Tip: zadání si můžete přeložit pomocí online překladače např. Google Translator nebo Deepl)
  • Midjourney má silnou komunitu, protože existuje v rámci sociální sítě Discord. Zde naleznete různé chatovací místnosti. S Midjourney budete komunikovat právě prostřednictvím chatu na Discordu. V tomto kanálu zároveň můžete sledovat, jak Midjourney generuje obrázky ostatních uživatelů.
  • Nevýhodou je trochu složitější přihlášení. Nejdříve se musíte zaregistrovat právě do Discordu a najít odpovídající místnost.
  • Existuje pouze placená verze. Teoreticky by mělo být možné využít zkušební období a vygenerovat si několik obrázků zdarma. V době testování nám však nástroj sdělil, že vzhledem k velkému zájmu nám momentálně tuto možnost neposkytne.

DALL-E: https://labs.openai.com/

  • Nástroj od OpenAI, který dokáže generovat realistické obrázky na základě textových popisů.
  • Pokud chcete nástroj používat, musíte si koupit kredity.

 

Adobe Firefly: https://firefly.adobe.com/

  • Po registraci obdržíte určitý počet kreditů zdarma, po vyčerpání si je musíte zakoupit.
  • Kromě tvorby obrázků pomocí textového zadání má i některé další funkce:
  • Generativní výplň: můžete nahrát vlastní obrázek a použít štětec k odstranění objektů nebo přimalování nových objektů.
  • Textové efekty: napíšu text a zvolím, jakou by měl mít výplň.
  • Skica na obrázek: vytvoří obrázek z nákresu.

Paint by Text: https://paintbytext.chat/

  • Umožňuje upravit fotografie na základě vašeho zadání (např. přidá nějaké efekty apod.).
  • Nástroj je zdarma, rozhodně však nečekejte výkon jako z Photoshopu. Zvládá jen jednoduché pokyny typu přidej, změň.

AI k tvorbě videa

Nástroje, pomocí nichž můžete vytvářet, upravovat a analyzovat videa:

Runawy: https://runwayml.com/

  • Vytvoří krátké video (o několika sekundách) na základě popisu či obrázku.
  • Základní verze je zdarma.

Lumen: https://lumen5.com/

  • Převede blogový příspěvek na video.
  • Vytvoří video ve formě mluvící hlavy.
  • Existuje pouze v placené verzi.

V přiloženém dokumentu uvádíme přehled některých nástrojů, které nám mohou usnadnit práci z domova (nástroje pro organizaci poznámek, nástroje pro společnou a tvůrčí práci, nástroje pro tvorbu grafiky, prezentací, videí a pro úpravu fotografií).