Nejnovější operační systém Microsoftu by měl nadlouho být tím posledním. Existuje řada nastavení, díky nimž si můžete život po boku Windows výrazně usnadnit. Pojďme se na ně společně podívat. Nejprve je dobré zmínit, že pro klasické domácí použití existují v zásadě dvě verze Windows 10: Windows 10 Home a Windows 10 Pro. Největší rozdíl spočívá v tom, že majitel verze Pro má k dispozici více nastavení; ač se budeme zabývat právě touto verzí, naprostá většina rad je relevantní i pro uživatele Windows 10 Home – obě verze jsou jinak téměř identické.
Informace o systému a velikost písma
Abychom snadno zjistili, jakou verzi systému máme, použijeme klávesovou zkratku Win + X, zvolíme Nastavení, Systém a O systému. V této časti nalezneme „edici“ Windows 10 (Home nebo Pro), verzi, datum instalace a konkrétního build operačního systému. Důležitá pro nás ještě může být verze, protože díky ní si můžeme snadno zkontrolovat, jakou poslední aktualizaci máme nainstalovanou.
V sekci O systému můžeme také najít hardwarové specifikace počítače, což je užitečné třeba ve chvíli, kdy řešíte problémy s nefungujícím softwarem a technický pracovník po vás tyto údaje požaduje. Nejsou tu zdaleka vypsány všechny, ale RAM i procesor jsou důležité součásti počítače.
Obdobně užitečná je hned první sekce Obrazovka. Můžeme si tu totiž nastavit velikost textu, což je obzvláště užitečné u relativně malých displejů s vysokým rozlišením – méně namáhané oči, vyšší produktivita.
Pokud užíváte zařízení typu 2v1, bude pro vás užitečná sekce Režim tabletu, v níž si můžete nastavit konkrétní specifikace toho, jak se mají Windows chovat ve chvíli, kdy s nimi operujete jako s tabletem, a ne s laptopem. Sekce se opět nachází pod částmi Nastavení a Systém.
TIP: Pokud kliknete vpravo dole na liště Windows na průhledný obdélník, vyjede vám z pravé části monitoru akční plocha, na které se zobrazují důležitá upozornění systému nebo aplikací a jde tu například snadno upravit jas, nastavení sítě nebo rychlým způsobem zapnout Režim v letadle – což je užitečné, pokud potřebujete často během letu pracovat na laptopu.
Správa baterie a lepší soukromí
V sekci Nastavení a Systém ještě věnujte pozornost částem Baterie a Napájení a režim spánku. Zde si jde upravit například to, po jaké době se váš laptop nebo počítač uspí a můžete optimalizovat výkon, který od baterie potřebujete ve chvíli, kdy notebook je nebo není připojen k napaječi.
Další nadmíru zajímavou sekcí je Soukromí, které nalezneme pod kolonkou Nastavení. Nastavit si tu můžeme téměř vše, co se týká dat a jejich sdílení nejen u konkrétních aplikací, ale i specifických částí notebooku (třeba webkamery) nebo třeba jaké informace poskytneme webům, které navštěvujeme. Soukromí si lze nastavit opravdu do detailu, a protože v základu nebývá úplně vyhovující a aplikace mají často až příliš velký přístup k uživatelským informacím, je dobré si s nastavením pohrát do sytosti.
TIP: Nastavte si aplikace po spuštění. Zapněte Správce úloh (Ctrl + Alt + Delete a poté Správce úloh) a proklikněte na položku Po spuštění. Zde si můžete nastavit, které programy by se měly spustit ihned po načtení operačního systému. Pokud jich zde máte hodně a s vysokým dopadem, které však nepotřebujete vždy nebo hned, doporučujeme jich část deaktivovat. Načítací doba se tím může výrazně zkrátit.
Pro nastavení vizuálních prvků systému – základní barvy, rozložení, tapety a podobně – využijeme sekci Přizpůsobení. Další sekce Aplikace nám umožní třídit nainstalované aplikace třeba dle velikosti a poskytuje snadnou možnost odinstalace. Jde o ideální způsob, jak se zbavit programů, které jsme kdysi využívali, ale dnes už pouze zbytečně zaplňují místo bez ladu a skladu. Jednou za pár měsíců si tuto část projít pomůže uspořit cenné místo a celkově napomáhat životnosti systému, a případně jej dokonce zrychlit.
Možností, jak si ulehčit práci s Windows je samozřejmě více, doporučujeme si kompletně projít celé Nastavení a vyhrát si s dostupnými možnostmi: uvidíte, že se vám poté operační systém Microsoftu bude používat mnohem příjemněji.