MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak se naučit ovládat počítač a programy v něm?

Jak se naučit ovládat počítač a programy v něm?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Internet je brána k informacím, začněte u něj. Pokud jste začali číst tento text, pravděpodobně minimálně práci s internetovým prohlížečem zvládáte a máte tak z poloviny vyhráno. Internetový prohlížeč je bránou k informacím všeho druhu, včetně návodů, zábavného obsahu a aktuálních zpráv. Své znalosti si tak na internetu můžete snadno doplnit.

Nebojte se zeptat vyhledávače, pom​​ůže vám kdykoliv

Neexistuje hloupý dotaz. Pokud vás odpověď na položenou otázku posune dále, ptejte se. A klidně se ptejte opakovaně. Je pochopitelné, že se někteří uživatelé stydí a bojí zeptat ostatních kolegů či známých. U koho je však stud v této oblasti zbytečný, jsou blízcí přátelé a rodina. Pokud je v okolí někdo, kdo by mohl znát odpověď na otázku či mohl ukázat řešení našeho problému s technologiemi, proč jej nepožádat o radu?

Naštěstí žijeme v době, kdy nám ani problém se studem nebrání přístupu k informacím. Existuje totiž pomocník, který poradí kdykoliv a je mu úplně jedno, na co se ptáte. Řeč je o internetových vyhledávačích.

Google.cz

Dnešní vyhledávače nabízí odpovědi na většinu myslitelných otázek. Stačí se jen správně zeptat. I to je dnes snadnější, neboť se vyhledávače čím dál více snaží rozumět naší řeči a pracují s přirozeným jazykem. Stačí se tedy ptát stejně, jako kdybyste se chtěli zeptat někoho ve svém okolí.

Ukázka hledání odpovědí na otázky s pomocí vyhledávačů

Zkuste do vyhledávače zadat váš dotaz v podobném duchu, jako můžete vidět na ukázkách níže. Možná budete překvapeni, jak snadno jste nalezli řešení problému. Lepší vyhledávání výsledků na otázky v přirozeném jazyce dnes nabízí vyhledávač Google.cz, vyzkoušet nicméně můžete i stále populární Seznam.cz.

Ukázka vyhledávání:

Vyhledat lze prakticky cokoliv vás napadne. Při práci s výsledky je třeba dbát zásad online světa a přemýšlet, než něco potvrdíme a odklikneme. S trochou kritického myšlení a zdravého nadhledu se v online světě neztratíte.

Pro doplnění znalostí pomohou online kurzy

Vedle nejrůz​nějších publikací v knihkupectvích a knihovnách jsou hodnotným zdrojem online články. Pokud ale dáváte přednost praktickým ukázkám s komentářem, jsou ideální variantou online kurzy. V rámci nich vás zkušení lektoři provedou výukou v dané oblasti a naučí základy i pokročilé funkce. Některé kurzy jsou zdarma, většina jich je nicméně placených.

Vimvic.cz

I tak se dá dostat k zajímavým kurzům, např. prostřednictvím stránek Seduo.cz a VimVic.cz. Bezplatné kurzy lze nalézt např. ke kancelářským nástrojům MS Office a mnohým dalším. Neocenitelným zdrojem je také portál YouTube, kde lze při správném hledání narazit na nejrůznější tipy a návody.

https://www.youtube.com/watch?v=nqhYxP15yK0​

Díky českým překladům v projektu Khan Academy můžete zjistit, jak funguje internet a pokud byste chtěli nasát obecné znalosti o fungování internetu a technologií, určitě zhlédněte skvělá videa od CZNIC. Ze zahraničních projektů zmiňme Udemy.com Coursera.com, kde lze nalézt tisíce kurzů od těch nejjednodušších po ty profesionální. Ne všechny jsou samozřejmě zdarma a nezbytností je znalost angličtiny.