MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak vybrat 3D tiskárnu

Jak vybrat 3D tiskárnu

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

3D tiskárna je zařízení pro tisk trojrozměrných předmětů oproti digitálnímu modelu či fyzické šabloně. Využívá tzv. filamenty, z kterého tiskem vznikne vyžadovaný výsledek už za několik desítek minut. Díky uživatelsky příznivým rozměrům si dnes může pořídit 3D tiskárnu každý nadšenec, zatímco ceny klesají do stále sympatičtějších rozměrů. Jak jsme na tom dnes s 3D tiskárnami a co umí?

Kde tiskárnu využiji

Již dávno neplatí, že domácí 3D tisk je finančně neuskutečnitelným snem. Základní modely můžeme sehnat již kolem pěti tisíc korun a když chceme sáhnout pro profesionálním řešení, stále se budeme pohybovat v rámci desítek (nikoliv stovek) tisíc korun. A když se bavíme o domácím tisku 3D předmětů, můžete si tak užít moderních technologií s přívětivou cenovkou.

Před samotným výběrem tiskárny je vždy nutné si definovat způsob a rozsah použití. Pokud chci doma tisknout modely, levné součástky potřebné k chodu spotřebičů, či si sem tam chci vytisknout nějaký model pro zábavu, jistě se budu poohlížet po menších a cenově méně náročných modelech. Naopak, pokud jste třeba menší podnikatel, či chcete využít 3D tiskárnu ve výrobně či dílně, budete mířit poněkud výše.

Jak rozdělit 3D tiskárny

3D tiskárny se liší typem, velikostí, provedením, a hlavně způsobem tisku. Ten může být nejčastěji typ FDM a SLA.

FDM technologie využívá tzv. filamentu. Jedná se o syntetickou náplň, která se distribuuje do výrobní části v podobě umělohmotné struny namotané na zásobníku. Filament je v procesu roztaven a tryskou se tlačí na předem určenou pozici. Filament může být z nejrůznějších materiálů a jeho nanášení je poměrně rychlé, levné, a díky použité technologii můžete měnit materiál filamentů dle vlastní volby.

SLA technologie 3D tiskáren je výrazně rychlejší a také dražší než FDM. Fotoreakční pryskyřice se naleje do nádoby, která je pak bombardována světlem z diod či laseru. Takto světlu vystavená pryskyřice ztvrdne a vytvoří kýžený model. Díky použité technologii jsou modely velice přesné a podstatně hladší nežli při využití filamentu, nicméně pořizovací cena jak přístroje, tak materiálu je výrazně vyšší.

Na co se u 3D tiskárny zaměřit

Krom samotné technologie použité při tisku, vybíráme tiskárny také pomocí dalších vlastností. Co vás u vaší nové tiskárny má zajímat? V první řadě tiskové rozlišení. To se udává v rozměrech os X a Y a definuje minimální vzdálenost, o kterou se tryska (hlava tisku) dokáže posunout. Čím menší rozměry, tím větší přesnost.

Dále se dívejte po maximální rozměrech tisku. Co to znamená? Vlastně nás zajímá velikost podložky určené pro tisk a míru, do jaké ji dokáže tiskárna využít. Tento údaj nám vlastně říká, jak velké předměty budeme moci tisknout. Pokud plánujete tisk větších předmětů, víte, že potřebujete vyhovující velikost tiskové podložky.

Podle rozlišení a velikosti samotné tiskové podložky je pak nepřímo úměrná rychlost tisku. Samozřejmě 3D tisk nějakou chvíli trvá (v hodinách) a vy tento údaj chcete co nejvíce snížit. Samozřejmě záleží na tisknutém předmětu, ale tiskárny udávají průměrnou tiskovou rychlost (a tu byste měli chtít co nejrychlejší).

Stavebnice či hotové řešení?

Ve chvíli, kdy víte, jaký typ tiskárny chcete, a dokonce jste si definovali i minimální rozměry tiskové podložky či rychlost tisku, nezbývá vám, nežli udělat poslední krok a tiskárnu si objednat. Na výběr máte buď komplet v nesloženém stavu, což se sice odráží příznivěji na ceně, ale vyžaduje alespoň základní znalosti a trpělivost pro stavbu tiskařského kitu. Pokud není pro vás cena zas tak zásadní a chcete spíše tiskárnu začít ihned po rozbalení používat, volbou pro vás určitě bude hotové řešení, kdy tiskárnu jen vybalíte, zapojíte a můžete v podstatě ihned začít tisknout.

Přečtěte si také: Využívejte moderní techniku naplno. Co vše lze dělat s textem, videem či fotografií?