MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Ověřte si svou mediální gramotnost v interaktivním kvízu

Ověřte si svou mediální gramotnost v interaktivním kvízu

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Společnost Seznam.cz ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a jejím vzdělávacím programem JSNS připravili spolu s ambasadory projektu (Nora Fridrichová, Jan Cina a Luděk Mádl) interaktivní kvíz, který by měl českým občanům pomoci s mediální gramotností týkající se dezinformačních webů, informací a úskalími s tím spojenými.

Zpravodajský web si v dnešní době může založit kdokoliv bez jakékoliv regulace. Je tedy hlavně na vás, abyste rozeznali, zda se jedná o důvěryhodný web, informaci, dezinformaci nebo třeba jen sponzorovaný odkaz / reklamu.

Interaktivní kvíz formou hry

Hlavním smyslem kvízu je zábavným způsobem přiblížit a dostat do podvědomí čtenáře důležitost mediálního vzdělávání. V dnešním internetovém světě je snadné se ztratit. Kvíz poukazuje například na rozdíl mezi komentářem a zprávou, publikačním článkem a reklamou, nebo nám přímo ukazuje fiktivní web vydávající se za důvěryhodné médium.

Ze startu si můžete vybrat svého ambasadora a pustit se do kvízu. Volba ambasadora je na vás a předem vám můžeme říct, že nijak neovlivní průběh kvízu. Za každou otázku dostanete určitý počet bodů. Za tyto body si můžete buď to koupit nápovědu, nebo odemknout informační jeden z rozhovorů. Po dokončení celého kvízu jsou pak rozhovory odemknuty automaticky.

Samotné rozhovory jsou z našeho pohledu důležitým prvkem celého kvízu. Pomohou vám uvědomit si, že se problematika mediální gramotnosti týká nás všech. 

Závěrečné shrnutí kvízu

Pokud se považujete za mediálně gramotného, pravděpodobně pro vás kvíz nebude výzvou. Určitě si ale rychle uvědomíte, jak mohou být některé informace pro méně mediálně gramotné nebezpečné. Pokud pak navíc přispějí s rozšířením dané dezinformace, tím hůře pro ostatní.

Proto je důležitě přispět k mediální gramotnosti celého národa a ne jen jednotlivců.

Pro další informace doporučujeme navštívit i web JSNS se zaměřením na mediální gramotnost a mediální gramotnost žáků.