MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Počet aktivních uživatelů datových schránek stabilně roste

Počet aktivních uživatelů datových schránek stabilně roste

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Na konci třetího čtvrtletí letošního roku poprvé překročil hranici 150 tisíc uživatelů. Dalších 518 tisíc datových schránek používají právnické osoby.

Zatímco firemní sféra si podle zákona datovou schránku zřídit musí, občané tuto povinnost nemají. Proto počet aktivních uživatelů stoupá jen pozvolna. Prvních 100 tisíc uživatelů mělo datové schránky až na konci roku 2017. V minulém roce se jejich počet zvýšil o necelých 24 tisíc lidí. Letos se už přidalo přes 26 tisíc uživatelů. 

Nejvíce z nich si datovou schránku obstaralo v únoru a březnu, protože zjistili, že tak mohou velmi jednoduše podat daňové přiznání. Funkcionalit však schránky nabízí podstatně více. Pokud ji máte, všechny úřady ji ke komunikaci s vámi musejí použít. Máte tedy jistotu, že vám neunikne žádná důležitá informace,“ upozorňuje Martin Vondrouš, který je ve společnosti Software602 expertem na zavádění nových technologií. Právě Software602 je jedním z klíčových dodavatelů systému datových schránek. Vedle zajištění jejich dostupnosti se zabývá i jejich uživatelskou přívětivostí. 

Pokud bychom zůstali u komunikace s úřady, datové schránky umožňují nastavit upozornění pro případ, kdy vám přijde jakákoliv zpráva. Můžete dostat e-mail, který je zdarma, nebo textovou zprávu na mobil,“ dodává Martin Vondrouš. 

Jak „úřadovat“ bezpečně a bez nervů díky datové schránce

  • Se všemi úřady můžete komunikovat výhradně elektronicky – můžete jim všechno posílat elektronicky, tedy daňová přiznání, podněty, žádosti atd.
  • Pokud úřad datovou schránku nevyužije, papírovou obálku ve schránce či na poště si převzít nemusíte.
  • Nic vám neunikne ani v případě, kdy nebudete v místě trvalého bydliště.
  • Komunikace pomocí datových stránek je absolutně zabezpečená. Můžete se přihlásit aplikací Mobilní klíč (je pro IOS i Android), takže se můžete do své schránky dostat například jen otiskem prstu. 
  • Autentizací ke své datové schránce se autorizujete k úkonům prováděným na ePortálu České správy sociálního zabezpečení, daňovém portálu Finanční správy ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí a dalších institucí. 
  • Do své datovky obdržíte upozornění na vypršení platnosti občanky, pasu, ale i STK vašeho vozu. 
  • Datovka ohlídá vaše nemovitosti – budete informování o návrzích na změnu v katastru nemovitostí.
  • Jednoduše a zdarma si požádejte o výpis bodového hodnocení řidiče, zjistěte, jaké informace o vás vedou základní registry a jaký úřad si je dohledával. 
  • Pomocí datové schránky se můžete jednoduše zeptat zdravotní pojišťovny na soupis úhrad zdravotní péče.​