MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Počítač nebo notebook? Jaké jsou výhody a rizika těchto zařízení?

Počítač nebo notebook? Jaké jsou výhody a rizika těchto zařízení?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Počítač nebo notebook? Tuto otázku si jistě položil nejeden uživatel před koupí nového zařízení. A ač neexistuje vyloženě správná odpověď, dá se dle preferencí zjistit, který z těch dvou je pro vás ten nejvhodnější. Záleží nejen na využití a požadavcích, ale také musíte zohlednit zabezpečení dat nebo vaše pohodlí.

Mobilita nebo výkon

Když přijde řeč na notebooky, jejich nezpochybnitelnou předností je mobilita. Jsou lehké a snadno je můžete přenášet. Práci na nich vyřídíte snadno a kdekoliv. Pokud chcete, můžete se na notebooku podívat kdekoliv na film, například cestou vlakem do práce, nebo vyřizovat pracovní korespondenci u kávy při snídani. V dnešní době je průměrná výdrž baterie laptopů zhruba osm hodin a nejste tedy ani omezeni na neustálé hledání zásuvek. Notebooky se zkrátka hodí k mobilitě a usnadňují práci odkudkoliv.

U stolního počítače nepočítáme s častým přenášením. Má své místo, včetně příslušenství a také je tak stavěný. Desktopy nabízejí díky svým rozměrům prostor pro aktivní chlazení, a tak umožňují mnohdy vyšší výkon za stejnou cenu notebooků. Součástky se dají snadno měnit a obnovovat například za účelem zvýšení výkonu. U staršího stroje tak není problém upgradovat paměť, či grafickou kartu a získáte znatelně vyšší výpočetní výkon.

Každá volba jistě přináší své výhody a je potřeba si položit otázku, zdali preferujete mobilitu, či výkon. Pokud chcete mít svá data, práci, ale také zábavu neustále s sebou, sáhnete po notebooku. Pokud hledáte výkonného pomocníka pro střih videa, grafiku, či hraní her, vaší cestou bude stolní počítač.

Pozor na omezení

Výhody jsme si sice už řekli, ale před výběrem je potřeba ještě počítat s případnými nevýhodami, nebo spíše omezeními obou z variant. Pokud budete znát případná rizika, dá se jim aktivně předejít.

Notebooky nám sice přinášejí mobilitu, ale i s ní spojená rizika. Už samotný fakt, že můžete pracovat odkudkoliv, neznamená, že všechny sítě jsou bezpečné. Přirozeně nás to láká k připojení se k veřejným wi-fi, nicméně to nám může ve finále přinést více škody než užitku. Pokud pracujeme s citlivými daty, či vlastně jakýmikoliv daty, měli bychom vždy dbát zvýšené digitální hygieny. Prověřujte si sítě, kam se připojujete, ale také dávejte pozor na notebook samotný. Máte s sebou totiž zařízení, ze kterého sice můžete pracovat se všemi svými daty, ale také o ta data můžete přijít v případě ztráty.

Mohlo by vás zajímat: Dejte pozor na veřejné WiFi i dobíječky mobilních telefonů

U přenosných počítačů je také mnohem obtížnější vyměnit komponenty v případě poškození. Dřívější modely a některé výkonné grafické notebooky mají sice možnost výměny některých komponentů, nicméně v zásadě můžeme říct, že je dnes trendem výrobců nezpřístupňovat uživatelskou údržbu a upgrade komponent uvnitř šasi. Součástky mají také o něco menší životnost, kvůli miniaturizaci a méně výkonnému chlazení.

Stolní počítače mají zjevnou nevýhodu hned od pohledu. Těžko jej budete přenášet kvůli práci či zábavě. Zabírá svůj díl místa a není nám k ničemu bez komponentů. K desktopu potřebujeme monitor, myš a klávesnici. Co se základu týče. Desktop si těžko vezmete večer do postele na sledování filmu a na dovolenou s vámi také neodjede. Je závislý na elektřině a v případě výpadku proudu přijdete o rozdělanou práci. Je užitečné pořídit si záložní zdroj, abyste mohli aplikace ukončit a práci uložit. Ušetří vám to případné problémy.

Podívejte se na video: Ztratili jste své soubory? Udělejte si v počítači pořádek a zálohujte si data