MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / QR kódy 25 let s námi: Víte, co všechno dokáží?

QR kódy 25 let s námi: Víte, co všechno dokáží?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

QR kódy jsou stále oblíbenější a postupně nahrazují čárové kódy. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod – například výrazně vyšší množství obsažených dat či snadnější načtení. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby.

Zatímco klasický čárový kód umožňuje načíst jen velmi omezené množství dat, QR (= Quick Response, česky „rychlá odpověď“) kód je na tom podstatně lépe. Obsahuje až 100x více informací než čárový. QR kód pojme až 4296 znaků textu či 7089 číslic. Díky tomu je možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři.

Zatímco na čárový kód je nutná speciální čtečka, u QR kódu je situace daleko jednodušší a dnes jej načte většina kamer v telefonech. Číst QR kód můžete skrze fotoaparát v telefonu nebo přes staženou aplikaci. Lze jej načíst ze všech stran, zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani zmuchlání či lehké natržení, protože si s ním většina čteček poradí. Čárový kód má v tomto daleko větší omezení.

QR kódy dokáží urychlit a zjednodušit i takové postupy, jako je placení faktur. Stačí pro jednotlivé částky ​vygenerovat QR kódy, které podnikatelé načtou mobilem a platbu vyřídí. Jedná se o ideální řešení například pro překladatele. 

Chcete se dozvědět ještě více o QR kódech? Projděte si náš online kurz, kde se seznámíte s využitelností a s používáním QR kódů v praktickém životě. Nepřehlédněte také náš webinář – Práce s QR kódy​ – s Janem Wagnerem.​

​​Co ještě nevíte o QR kódech?

  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími, tak aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kódy si proto na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m². 
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.