MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Sedm pilířů domácí kanceláře

Sedm pilířů domácí kanceláře

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Práce z domova neboli home office je pojem, který v poslední době zaslechl snad každý z nás. Nejde o nic nového, ale teprve s covidovou pandemií se tento způsob práce začal významně šířit i v našich končinách. Výrobní linku z továrny nebo hotelovou kuchyň si do obýváku nejspíš nenastěhujete, ale prakticky pro jakoukoliv práci kancelářského typu může být home office zajímavou alternativou. A to nejen v případě nějaké epidemie. Kupříkladu rodiče s menšími dětmi ocení možnost být dále s rodinou, kolega s vyvrtnutým kotníkem se nebude muset trmácet přes půl města do kanceláře a cestovatelé budou určitě kvitovat to, že se po každém víkendu u moře nebudou vracet přes půl světa domů. Pro všechny, které práce z domova láká, tu máme přehledný seznam toho, co by vaše domácí kancelář měla splňovat, aby se vám v ní dobře pracovalo a byla přínosem pro vás, vašeho zaměstnavatele i klienty.

​1. Pracovní místo

Bez vhodného kousku prostoru to prostě nepůjde. Pokud nemáte k dispozici ani malý kout, kde můžete po nějakou dobu nerušeně pracovat, home office bohužel není nic pro vás. Nemusí to být nutně kus vašeho domova. Dá se pracovat z obytného auta, hotelového pokoje nebo třeba z příjemné kavárny. Důležité je, aby se tam pracovalo pohodlně a příjemně. V dětském pokoji, který sdílíte se dvěma předškolními potomky a babičkou, která děti hlídá, nejspíše moc klidu pro pracovní soustředění nenajdete. Pracovní místo je vhodné situovat do klidnější, ideálně tak, aby vás nerozptylovaly žádné zvukové ani vizuální podněty z okolí.

Základní výbavou pracovního místa je vhodná pracovní plocha (stůl), místo na sezení (židle) a vhodné osvětlení (denní světlo a lampička). Na vašem pracovním místě strávíte pravděpodobně desítky hodin týdně. Všechny důležité komponenty pracoviště by proto měly být co nejlépe přizpůsobené vašim tělesným proporcím. Naprostým minimem je polohovatelná ergonomická židle a variabilní výška i úhel natočení displeje vašeho počítače. Je potřeba dbát i na tepelnou pohodu a pravidelné větrání prostoru. sedm pilířů 1.png

Obrázek: Není nutné, aby byl váš domácí pracovní kout velký. Musí však poskytnout pohodlné sezení, dobré osvětlení a podmínky pro soustředění. Zdroj:home-designing.com.  

2. Telefon

Pro mnohé je to dnes jediná věc, která jim stačí k práci. Samozřejmě máme na mysli telefon z kategorie chytrých mobilů, prostě takový, ze kterého si nejen zavoláte, ale můžete díky němu vyřešit i jednoduchou písemnou komunikaci (e-maily, textové zprávy, obsluha datové schránky, atp.). V telefonu si můžete dělat poznámky, evidovat úkoly nebo pracovat s kalendářem. Dá se použít i jako skener, fotoaparát či videokamera a pomocí dalších aplikací provádět i další úkony, které ke své práci zrovna potřebujete.

3. Připojení k internetu

I když se dá přes telefon vyřešit hodně věcí, bez přístupu k internetu dnes již žádná pořádná kancelář fungovat nemůže. Internet je nezbytný pro fungování většiny dnešních komunikačních kanálů a k datům na serverech vašeho zaměstnavatele či klienta se bez něj také nedostanete. Máte-li stabilní domácí pracoviště, můžete k práci využít domácí internetovou přípojku, pro ty, kdo častěji cestují, bude však mnohem výhodnější dostatečně dimenzovaný datový tarif mobilního operátora.

Pro pohodlnou práci doporučujeme mít spolehlivé připojení o rychlosti alespoň 10 Mbit/s, v případě, že se kromě vás ve stejnou dobu z domova připojuje i někdo jiný, je minimem zhruba dvojnásobná rychlost. Zatímco rychlostní požadavek splní dnes i základní nabídky poskytovatelů, se spolehlivostí a stabilitou je to horší. Obzvlášť v odlehlejších oblastech je často signál bezdrátových přípojek slabší, což se může projevovat například výpadky při videohovorech.

4. Počítač

Home office většině z nás evokuje práci na notebooku. Je ovšem nutno poznamenat, že přenosné počítače nemají ideální ergonomické parametry pro dlouhodobou práci. Mnohem komfortnější pracoviště vytvoříte, pokud si k notebooku připojíte externí klávesnici, myš a displej, který umístíte do potřebné výšky a nasměrujete tak, aby v něm bylo minimum odlesků z okolního prostředí. Sdílíte-li místo pro práci s dalšími osobami (např. další členové rodiny), určitě se vám budou hodit i sluchátka. Abyste nemuseli veškerá tato zařízení stále připojovat a zase odpojovat, je výhodné si k notebooku pořídit i dokovací stanici, ke které připojíte všechny periferie. Spojení notebooku a dokovací stanice pak zajistí již jen jeden konektor, který je buď typu USB nebo má speciální tvar podle konkrétního výrobce. Pokud budete mít dokovací stanici se stejným příslušenstvím doma i v práci, s jedním notebookem můžete takto využívat komfortně vybaveného pracoviště na více různých místech.

sedm pilířů 2.png

Obrázek: Díky dokovací stanici můžete ke svému notebooku připojit mnohem více zařízení najednou. Z notebooku přitom povede jediný připojovací kabel. Zdroj:applemix.cz

5. Osobní informační systém

Pro řízení informačních toků existuje bezpočet softwarových nástrojů. Dají se využít v různých konfiguracích a různými způsoby, typy informací, které potřebujete řídit, jsou však napříč profesemi shodné či velmi podobné. Ve vaší domácí kanceláři budete potřebovat systematicky pracovat alespoň s následujícími typy informací:

  •  emaily
  •  soubory
  •  poznámky
  •  úkoly
  •  kalendář

Přestože se výše uvedený přehled dá celý řešit digitální cestou, je v kancelářích stále k vidění i tužka a papírky na poznámky. Existují prostě situace, kdy poznámku do digitální podoby udělat nemůžete nebo nevíte, kam s ní.

6. Základní softwarové vybavení

Pro kancelářskou práci jsou většinou nepostradatelné programy pro psaní textů, úpravu tabulek, práci s e-maily a se soubory. Výběr dalších  programů, jako je například software pro úpravu obrázků, prezentací, multimédií nebo firemní informační systém, už závisí na konkrétní profesi. Trendem poslední doby je provozování aplikací v online prostředí (tzv.  cloudové aplikace), v takovém případě vám v počítači stačí mít některý z moderních operačních systémů (Windows, MacOs, Linux) a v něm internetový prohlížeč a program pro práci se soubory. Vše ostatní si spustíte v prohlížeči přes internet.

sedm pilířů 3.png

Obrázek: S programy, které dostanete v operačním systému vašeho počítače, si mnohdy pro základní kancelářskou práci vystačíte. Pokud však vykonáváte specializovanou činnost, bez nákupu dalších programů nebo pomoci vašeho zaměstnavatele se nejspíš neobejdete. Zdroj:gettyimages.com.  

7. Zodpovědný pracovník

Ptáte se, co je to za nesmysl? Proč byste měli mít ve vaší domácí kanceláři ještě někoho dalšího? Zkuste se trochu zamyslet… Ano, řeč je právě o vás. Bez vaší zodpovědnosti, organizačních schopností píle a vůle to nepůjde. Je potřeba si práci dobře rozvrhnout v čase, aby vaše pracovní aktivity co nejméně zatěžovaly ostatní členy domácnosti. Když se rozhodnete pracovat, opravdu pracujte a nevěnujte se rozptylujícím aktivitám ať již v digitálním prostředí nebo mimo něj. Dělejte si dostatečné přestávky, ale snažte se dodržet plánovaný pracovní režim. Není nutné pracovat každý den stejnou dobu, ale odpracovaný čas v delším horizontu (týden, měsíc) by neměl výrazně vybočovat ze smluveného a předpokládaného rozsahu. V případě potíží včas komunikujte s kolegy a se zákazníky.

Pokud se vám podaří vhodně a  efektivně seskládat uvedených sedm bodů, nemusíte mít z práce z domova žádné obavy. Vaše domácí kancelář bude tím nejlepším pracovním pomocníkem.