MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Videokonference bezpečně, bez instalace a zdarma

Videokonference bezpečně, bez instalace a zdarma

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Když přijde řeč na videokonference, mnoho lidí tápe. Jaký je rozdíl mezi videokonferencí a skupinovým videohovorem? Proč si lidi nevolají pracovní hovory přes Facebook, či WhatsApp, ti to taky přece umí, ne? A co používat, aby byl hovor bezpečný? Pojďme si tyto otázky společně zodpovědět.

Co vlastně potřebujeme?

V první řadě, co se týče pracovních hovorů, zcela určitě uvítáme jistotu, že naše internetová komunikace zůstane jen mezi zamýšlenými osobami. Od toho se odvíjí platforma, po které sáhneme. Již zmiňovaní online „kecálci“ umožňují samozřejmě videohovory, ale za prvé není vhodné probírat pracovní záležitosti například na Facebooku. Za druhé, neposkytují šifrování, nemluvě o uchovávání záznamů. 

Budeme se tedy ohlížet po řešení se zabezpečenou komunikací. A ideálně, abychom tam neodsouhlasili zdlouhavé podmínky používání, ve kterých se zbavujeme nároku na záznamy a celou komunikaci ve prospěch provozovatele. A ano, také bychom rádi sáhli po řešení, které je zdarma.

Mohlo by vás zajímat: Digitální nástroje pro zlepšení týmové komunikace a správu úkolů​

Řešení? Open-source!

Pokud chceme provozovat videokonference za účelem podnikání, rozhodně pro nás bude nejvhodnějším řešením open-source licence. Protože, jak jsme si už ujasnili, neměli bychom za provoz nic platit. A to ani za pronájem serverů, které hostují přenosy dat. Jitsi takovou službu nabízí jako sada open-source projektů, které umožňují tvorbu a implementaci videokonferencí zdarma. 

Aplikace Jitsi Meet, která je hostovaná na serverech sdružení Jitsi, poskytuje videokonference, či jakýkoliv druh přenosu videa a audia. Jitsi Meet můžete používat bez nutnosti registrace. V prohlížeči si otevřete meet.jit.si a můžete zahájit hovor. 

Pro usnadnění videokonferencí je připraveno mnoho funkcí, jako je zvýraznění řečníka, určování priorit a práv mluvčích, statistiky účastníků, či nahrávání videokonference. Výborným rozšířením služ​eb jsou aplikace pro mobilní telefony s Android či iOS. Místnost můžete zamknout heslem, či sdílet obrazovku pro lepší pochopení například výkladu. 

Další výhody?

Mezi pokročilé funkce patří i třeba přímé sdílení konference na YouTube, pokud se jedná o veřejnou záležitost a chcete se podělit o obsah. Využití je mnoho a nespočet služeb využívá Jitsi jako základ své služby. Mezi ty nejznámější patří například Rocket.Chat, světoznámá chatovací platforma, či Matrix.com, který poskytuje decentralizovanou zabezpečenou komunikaci. 

 Jelikož se jedná o open-source aplikaci, můžete ji využít dle svých potřeb. Či jakýkoliv z projektů Jitsi. Jitsi.Meet můžete integrovat do svého řešení stejně jako spolek vpsFree.cz, jež postavili videokonferenční službu meet.vpsfree.cz právě na Jitsi a jistě si všimnete základu v Jitsi.meet.

Pokud tedy potřebujete komunikovat online a nemůžete, či nechcete platit za business řešení a přitom chcete mít své videohovory zabezpečené s jistotou aktualizací zabezpečení, sáhněte po Jitsi. Nabízí zabezpečené servery, včetně šifrované komunikace. Provoz aplikací a serverů je k dispozici zdarma a funguje výborně. ​

Mohlo by vás zajímat: DigiVzdělávání – Komunikace a spolupráce​​