MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Vzdělávání na internetu: jak se samostatně vzdělávat efektivně a kvalitně?

Vzdělávání na internetu: jak se samostatně vzdělávat efektivně a kvalitně?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Učit se přes internet není v digitální době žádný problém. Je jedno, zda jste časově zaneprázdnění, digitální nomádi, studenti, absolventi, důchodci nebo kdokoliv jiný: podstata internetu umožňuje vzdělávat se všem bez rozdílu. Někdy zdarma, jindy za poplatek.

K dispozici jsou knihy, kurzy, leckdy i záznamy přednášek z vysokých škol nebo třeba online školení. Existuje však určitý základ, jímž se lze inspirovat a skrze nějž se dostat k dalším zajímavým vzdělávacím zdrojům.

Jaz​​yky

Logickým prvním krokem vzdělávání je znalost jazyků. Máte-li základy angličtiny a čtení vám nedělá problém, gratulujeme – brány internetového učení jsou vám otevřeny dokořán. Jde to samozřejmě i bez ní, ale je to o poznání těžší. Největší množství materiálu je totiž už z podstaty věci anglicky.

Pokud se chcete do jazyků rovněž pustit digitálně, není problém. Jedna z nejpopulárnějších možností současnosti je aplikace Duolingo, dostupná na chytré telefony i skrze počítač. Pomáhá procvičovat slovosled, slovíčka i výslovnost a v praxi aplikovat znalosti nabyté studiem knih či skrze jiné kurzy.

Česká stránka pro výuku angličtiny tvořená odborníky se nazývá Help for English (z velké části je studijní materiál dostupný zdarma). Je nejužitečnější na naučení základů gramatiky a akademického čtení, a v kombinaci s Duolingem lze dosáhnout slušné úrovně angličtiny. Doporučujeme sice ještě občasné konzultace s anglicky mluvící osobou, ale v základu jde o skvělý začátek ke zlepšení znalostí nejrozšířenějšího jazyka světa.

K naučení vyšší úrovně čtení, která následně umožní vzdělávat se na internetu anglicky, dopomůže také web News in Levels. Je zcela zdarma a poskytuje rozdělení na několik úrovní jazyka, včetně podtržení užitečných frází a slovíček, které vám umožní postupně zdokonalit se v současné psané podobě anglického jazyka.

Naučit se na internetu lze i jiné jazyky, ale angličtina je zdaleka tou nejdostupnější. Pro další jazyky je vhodné mít jako základ právě angličtinu, což umožňuje snáze najít dodatečné aplikace a weby, které nám s výukou pomohou.

Vysokoškol​​ské vzdělání zdarma a přes internet

Digitální doba nám umožňuje bez poplatku nebo za nízké ceny studovat na univerzitách typu MIT, Harvard nebo Berkeley. A to z pohodlí domova! Jak? Přes portál EdX. Studium prestižních vysokých škol v anglickém jazyce je otevřené všem, a mnohé z kurzů jsou navíc zcela zdarma, případně za poplatek s certifikátem o absolvování. Jde o unikátní příležitost 21. století. Najít jde i přednášky v jiných jazycích, pokud umíte třeba francouzsky.

Velmi podobně funguje další server Coursera, který zase nabízí lekce třeba ze Stanfordu. Nejen, že jsou tyto weby vhodné pro časově zaneprázdněné osoby, které zkrátka nemají čas na vysokou školu docházet nebo nechtějí studovat z jiných důvodů, ale jsou skvělé i pro samotné studenty: umožňují např. doplnit si znalosti v místech, kde jejich VŠ neposkytuje přednášky nebo z témat, které nesouvisí s jejich studiem, ale které jsou pro ně zajímavé.

Užitečný je také softwarový balíček Moodle. Ten je v základu šířen zdarma a umožňuje vyučujícím a školám zakládat kurzy – někdy zdarma, jindy omezené na studenty či za poplatek. Tyto lekce lze pohodlně vypracovávat a studovat z domova. V ČR je Moodle velmi populární, využívá jej Karlova univerzita, ČZU, ČVUT a mnoho dalších vysokých škol.

vzdělávání

Pomůže i so​​ciální síť

Výtečným nástrojem je Google Scholar. Vyhledávání Googlu umožňuje snadno vyhledávat knihy, články, odborné studie a další texty, často v úplné podobě a dostupné veřejně (pozor však na autorská práva – dodržovat citace a dále materiály nešířit je bezpodmínečně nutné). Jde o fantastický způsob, jak si prohloubit znalosti a nalézt dodatečné zdroje k informacím, které nás zajímají.

K nalezení nových témat lze doporučit Wikipedii. Pozor, k samotnému studiu už tolik ne: často obsahuje nejasné, nepřesné či neověřené informace a není vždy psána skutečnými odborníky, takže je nevhodné ji využívat jako relevantní zdroj. Pokud máte internetovou encyklopedii rádi, je spíše dobré se podívat z jakých zdrojů jednotlivé články čerpají a dále postupovat přes ně.

Ač se to nezdá, pomoci ve vzdělávání nám může také YouTube. Přestože je plný rozporuplných, pseudovědeckých videí, nalézt se zde dají i skutečně kvalitní materiály nebo přednášky z vysokých škol a další vzdělávací prostředky, navíc vždy zdarma, což je nepochybně příjemné lákadlo.​