MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Zájem firem o IT odborníky roste, na trhu práce je jich ale nedostatek

Zájem firem o IT odborníky roste, na trhu práce je jich ale nedostatek

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Na trhu práce chybí v Česku podle personálních agentur 30 tisíc odborníků na počítače. 79 % firem uvádí, že má problém obsadit volné místo ve svém IT oddělení. Situaci ještě zhoršuje klesající počet studentů tohoto oboru. Je jich o čtvrtinu méně než před osmi lety.

Jak postupuje digitalizace a firmy stále častěji využívají moderní technologie, tak se zvyšuje jejich potřeba rozšířit IT oddělení a získat do něj další experty. Za posledních pět let vzrostl počet zaměstnanců v tomto oboru téměř o polovinu. Jen v Praze je „ajťáků“ na 56 tisíc. V celé republice pak přes 84 tisíc. Jenže jak se zdá, v dalších letech tak markantní nárůst očekávat nelze, ač by firmy již nyní obratem zaměstnaly na 30 tisíc odborníků.

Tato situace brzdí rozvoj společností a zároveň žene platy v oboru nahoru. ČSÚ uvádí, že medián u techniků a specialistů je u hrubé měsíční mzdy 45 877 Kč, což je 157 % mediánu příjmu všech zaměstnaných v Česku. A není výjimkou, že u seniornějších pozic v IT se dokonce běžně platy pohybují nad hranicí sto tisíc korun doplněné o zajímavé benefity.

Zájem o prestižní obor u studentů chybí, je i stále málo žen v IT

Ani příslib vysokých příjmů a nadstandardních odměn neláká studenty do univerzitních poslucháren. Jejich podíl je pouhých 6,6 procenta ze všech vysokoškoláků. „Zájem o obor je více méně stabilní, ale s ohledem na slabé populační ročníky, které nyní studují, počet studentů IT celkově klesá,“ uvádí Markéta Pištorová z Českého statistického úřadu. Oproti roku 2011 se jejich počet snížil téměř o šest tisíc.  

Zatímco však klesá počet vysokoškolských studentů, tak rekvalifikační kurzy praskají ve švech a hlásí rekordní zájem. A to nejen ty zaměřené na rozvoj základních digitálních kompetencí, ale i bootcampy, které nabízejí několikaměsíční intenzivní kurzy programování. 

Společnosti netrápí jen chybějící počet odborníků na výpočetní techniku ale i to, že mezi uchazeči chybí ženy. Celková statistická čísla jsou v tomto ohledu neúprosná: mužů pracujících v IT je 91 %, žena je mezi IT odborníky jen každá desátá.

Zdroj: TZ GFA