Fake news = falšované, padělané, podvodné nebo nepravdivé zprávy. Jak tyto zprávy spolehlivě rozpoznat? Strategii na odhalování lží rozdělíme do pěti dílů, které stručně pokryjí celou komplexní problematiku dezinformací: 1. Kde informace čerpat, 2. Jak informace zpracovávat, 3. Jak je ověřovat, 4. Tipy pro odhalování fake news a 5. Sociální sítě.
3. Jak informace ověřovat
Dnes velmi běžnou formou dezinformací jsou fotografie a videa. Je to logické: pro uživatele působí velmi důvěryhodně, neboť jde o vizuální vjem.
Ověření fotografií je překvapivě jednoduché: stačí vložit URL obrázku do Googlu, kliknout na „vyhledávání pomocí obrázku“ a nechat si fotografii nalézt. Dostaneme weby, kde se obrázek nachází. Efektivně tím zjistíme, k čemu se fotka původně vázala a zda není vytržena z kontextu.
Pozor také na fotomontáže. Ty je obecně těžší odhalit a velice obtížné ověřit; platí za velmi efektivní metodu šíření dezinformací.
U videí je situace rovněž obtížná. Často pomůže vyhledat si dané video na YouTube a podívat se na datum nahrání, případně na dodatečné informace k němu.
V obou případech doporučujeme se pokusit nalézt daná videa a fotografie na ověřených serverech: pokud se podezřelá data nachází jen na různých obskurních, propagandistických nebo jinak nevěrohodných webech, půjde téměř s jistotou o manipulaci.
Nejsnáze se ověřují texty. Pokud disponují zdroji, je naše práce nejjednodušší – rozklikneme si původní materiál a podíváme se na něj. Problematické je, pokud se jeden dezinformační článek referuje na jiný, ideálně v cizím jazyce; pak je naše práce složitější. V takovém případě pomůže třeba název webu nebo další články, které se na něm vyskytují.
Pokud článek zdroje vůbec neobsahuje, jde automaticky o problém. Jestliže se odkazuje na fyzické zdroje, např. knihy nebo vyjádření představitelů kupříkladu policie, pak je ověření velmi těžké. Vždy je možnost požádat o vyjádření danou instituci, to je však zdlouhavé, nepraktické a otravné. Informace bez zdrojů je vhodné si zkusit vyhledat, zda se nachází i někde jinde, a pokud ne, pak je brát se značnou rezervou.
Jako další možnost máme sérii serverů, které se specificky zabývají vyvracením lživých tvrzení. Mezi takové patří Demagog.cz, který se zaměřuje na vyjádření politiků, Hoax.cz, který vyvrací řetězově šířené zprávy (nejčastěji přes e-mail), dále také Manipulátoři.cz. Obecně je na všech vyjmenovaných webech možné snadno najít nepravdivé zprávy šířící se českým internetem.
1. DÍL: Jak čerpat informace najdete zde.
2. DÍL: Jak informace zpracovávat najdete zde.