MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Aplikace eRouška končí z důvodu minimální aktivity uživatelů

Aplikace eRouška končí z důvodu minimální aktivity uživatelů

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví je aplikace eRouška od počátku listopadu již neaktivní.

Aplikace přešla do tzv. režimu spánku. V zařízení vám tedy neběží na pozadí žádné její procesy, ani už nesbírá žádná vaše data. Jediná aktivní funkce jsou „Push Notifikace“ skrze které by vás aplikace v budoucnosti mohla informovat o opětovné aktivaci aplikace.

Doposud nasbíraná data o vašich setkáních se do dvou týdnů od vypnutí aplikace automaticky smažou. Pokud chcete mít jistotu, můžete data smazat manuálně sami.

Proč došlo k vypnutí aplikace

Ministerstvo zdravotnictví odůvodňuje vypnutí aplikace vyšší mírou proočkovanosti našeho národa. V překladu to však znamená, že většina uživatelů, kteří aplikaci aktivně využívali a dodávali do ní data o setkání s nakaženými, jsou již naočkováni a tato data přestala do aplikace psát.

Svým způsobem tedy aplikace svůj účel splnila, ale mohla by ho plnit i dále, kdyby uživatelé zapisovali data i po absolvování očkování.

Avšak v okamžiku vypnutí/uspání byla aplikace aktivní zhruba na půl milionech zařízení. Data do ni vkládala ale pouze hrstka uživatelů, konkrétně pak cca deset lidí denně. Využívání aplikace se nezměnilo ani s nárůstem počtu nakažených v průběhu září a října.

eRouška

Statistiky aplikace eRouška

Za dobu svého aktivního fungování aplikace eRouška upozornila na více než 400 tisíc potencionálně rizikových setkání a zaznamenala přes 1,7 milionu stažení napříč mobilními zařízeními skrze jejich obchody s aplikacemi. Zároveň díky propojení s obdobnými aplikacemi dalších států EU, aplikace navíc hlídala i rizikové kontakty s cizinci v Česku a zahraničí.