MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Bydlíme v počítači

Bydlíme v počítači

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Poličku, noční stolek, skříňku pod televizi, k oknu pracovní stůl a židli, nějakou květinu by to chtělo… A kam dáme postel? Vejde se nám to všechno vůbec do té malé ložnice? Takové či jiné podobné otázky si nejspíš položil každý, kdo někdy plánoval nějaké úpravy svého bydlení. Ať už vymýšlíme kuchyň, dílnu, obývák nebo třeba celý dům najednou, vždy jsme limitováni prostorem, který máme k dispozici. Chceme jej vybavit všemi potřebnými funkcemi a zároveň potřebujeme, aby zůstal příjemně obyvatelný a pohodlný.

Zdaleka ne každý z nás má od přírody takovou představivost, že je schopen dům či pokoj vybavit bez alespoň jednoduchého plánku. A jestli svoji nemovitost teprve stavíte, bez plánování se neobejdete zcela určitě. Kdo rád a často kreslí na papír, určitě ví, kam pro svoji oblíbenou tužku a skicák sáhnout. Pojďme se však podívat stručně na to, co nadšeným projektantům nabízí svět moderních technologií.

Projektant v mobilu

Pokud jste pořídili pozemek či starý dům a chystáte stavět nebo rekonstruovat, pravděpodobně se neobejdete bez služeb autorizovaného projektanta. Je však vhodné odborníka podrobně seznámit s vaší představou o bydlení a k tomu se nějaké obrázky mohou hodit. I laik může velmi komfortně a efektivně pracovat s některými programy z velké rodiny CAD software. Skicu budoucího domu, rozložení místností nebo představu o terénních úpravách vyrobíte rychle a můžete nad ní se zbytkem rodiny dlouze diskutovat, donekonečna představy měnit a těšit se na jejich zhmotnění. 

Se stavbou i rekonstrukcí vám pomůže SketchUp

Jedním z velmi dobrých programů nejen pro první plánování je program SketchUp. Jeho základní licence je zdarma, v tom případě jste omezeni na webové prostředí, avšak možnosti programu jsou pro laika téměř nekonečné: jednoduché náčrty, i složitější 3D modely, vám umožní namodelovat si přesně to, co potřebujete, ať již se jedná o stavbu nebo o část vybavení. Podrobnosti najdete na stránce produktu.

Programy pro profesionály i hobby uživatele

Profesionálové podobné věci pravděpodobně budou tvořit v některém produktu z rodiny AutoCADu. Ty jsou však pro běžného hobby uživatele většinou docela drahé. Zdarma je mohou využívat pouze studenti stavebních oborů. Kvalitním produktem pro profesionála je rovněž program Civil 3D. Zajímavou a levnou alternativou pro zájemce o CAD může být program Draft It.

Vizualizujte si vysněnou terasu, byt i zahradu

Vraťme se však do světa produktů dostupných široké veřejnosti. Pro snadné plánování bytu, terasy či zahrady existuje produktů celá řada. Některé zdarma dostupné programy fungují jen online, případně jsou omezeny na jeden či několik málo projektů, ale pro soukromé účely fungují velmi dobře všechny.

SmartDraw funguje v online verzi zdarma, spolupracuje s kancelářskými programy od Google a Microsoftu a bez problému si v něm navrhnete celý byt.

Přímo pro neprofesionální uživatele je určen program Sweet Home 3D. Můžete ji používat jako desktopovou i online a je kompletně open source.

 

Přehled produktů nemůže být zcela vyčerpávající, je jich opravdu mnoho. Velmi intuitivní používání a prostor zdarma pro jeden váš projekt nabízí Floor Planner​, mezi jeho povedené konkurenty lze zařadit např. programy Room Sketcher nebo Planning Wiz Floor Planner.

A drobná odbočka od kreslení na závěr

Pokud máte bydlení nakreslené a chcete si ověřit, jak váš návrh bude fungovat, můžete si spočítat třeba kolik za rok protopíte zbytečně díky tomu, že máte málo izolace pod střechou. Mnoho užitečných výpočtů k bydlení za vás udělají chytré pomůcky na českém serveru pro stavitele a projektanty TZB info.

Přejeme vám hodně dobrých zakreslených nápadů a ještě lepší jejich realizaci.