MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Čtení z ruky nebo věšteckou kouli nepotřebujeme. Máme internet

Čtení z ruky nebo věšteckou kouli nepotřebujeme. Máme internet

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Představte si, že náhodně potkáte na ulici neznámého člověka, který vám během pár chvil řekne, jak jste se v poslední době cítili, co jste měli k obědu, že jste dostali nový mobil a že váš manžel trávil služební cestu na Slovensku. Ten samý člověk, pak vzápětí přesně popíše, jak vypadá váš dům, jakou tapetu máte v ložnici, proč vás v pondělí naštval šéf v práci.

Sociální experiment, který odhaluje, že vaše soukromí už není soukromé.

To není vybraná scéna ze sci-fi filmu, ani výpravná pohádka s dědou Vševědou, ale popis vědeckého sociálního experimentu, který se odehrál v roce 2013 v Bruselu v Belgii. A ani tu věšteckou kouli k tomu nepotřebovali. Tehdy tam pár kolemjdoucích lidí bylo pozváno do velkého stanu, pro tento účel postaveného uprostřed náměstí, s tím, že jim někdo zkusí číst myšlenky. Všichni jedinci pak zírali s otevřenou pusou, jak je to vůbec možné a kolik informací ten zázračný a tajemný guru „vidí“. Vše, co o nich řekl, byla pravda. Ovšem to vše on „neviděl“. Ale slyšel. Přímo ve svých uších, ve sluchátkách, schovaných za hustými vlasy. Poté, co byli jedinci doslova očarování všemi (z jejich hlavy vyčtenými) informacemi, otevřela se zamaskovaná, pomyslná zeď ve stanu, za kterou bylo dokonalé IT centrum. Tam, během krátkého rozhovoru s již zmiňovaným „guru“, který umí číst myšlenky, seděli najatí mladí lidé, kteří o konkrétním jedinci dohledávali informace na internetu.

Co o sobě sdílíte na internetu?

Cílem experimentu nebylo jen lidi vyděsit, což se stoprocentně povedlo, ale také poukázat na to, abychom vždy přemýšleli o tom, jakou informaci budeme na internetu sdílet. I vámi smazané informace, data, obrázky, videa zůstávají v internetové síti uložené a dají se vždy dohledat. Uběhlo 8 let od experimentu, digitální technologie jsou kvalitnější, přesnější a také uživatelsky jednodušší, tzn. že vše je snadno dohledatelnější a stále lidi sdílí na sociálních sítích důvěrné a osobní informace o sobě a své rodině. A to se nevyplácí. 

Nevěříte? Zkuste si to sami. Vygooglete si své jméno, naskenujte svůj obličej a „vyhledejte se“, podívejte se, co se o vás píše. 

Co by o vás (ne)měl vědět váš budoucí šéf nebo partner?

Možná si řeknete, no a co? Tak o mě internetový svět ví, že jsem s kamarádkou slavila její rozlučku se svobodu a bylo u toho hodně veselo. Možná to opravdu může být jedno, vaší sousedce i vaší spolužačce ze základky, ale pozor! Ne vždy se to vyplatí. Třeba proto, že na ten samý internet se dívají vaše děti, váš budoucí potenciální partner nebo také například nový šéf

Pokud se podíváte na video ke kompetenci, která vás učí správně se starat o svou digitální identitu, pochopíte více. I bez čtení z ruky. 

Mohlo by vás také zajímat: #4 Život „soukromých“ fotek na sociálních sítích