MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Češi na internetu v předvánočním období utratí více než 50 miliard korun

Češi na internetu v předvánočním období utratí více než 50 miliard korun

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Vánoční nákupy jsou v plném proudu, Češi nakupují první dárky a také v letošním roce hojně využívají e-shopy.

Podle výsledků aktuálního výzkumu, který připravila Asociace pro elektronickou komerci (APEK) ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere, na internetu alespoň část nadílky pořídí 78 % českých uživatelů internetu. Nejčastěji mají v plánu objednat hračky, které tak v četnosti tradičně vévodí vánočním nákupům.

Jak vyplývá z čerstvých výsledků spotřebitelského výzkumu, většinu dárků si v e-shopech plánuje objednat 37 % zákazníků z řad internetové populace. Alespoň část vánočních nákupů provede on-line dalších 41 % dotázaných, pouze v kamenných obchodech pak nakoupí jen 8 %. Rozhodnutí o tom, kde nakoupit, nechává na poslední chvíli 14 % Čechů. 

Výsledky výzkumu potvrzují, že Češi jsou zkušenými zákazníky e-shopů, kterým věří. Na nákupu po internetu oceňují především úsporu času (29 %) a možnost zakoupit zboží za výhodnější ceny (22 %). Je navíc velmi pravděpodobné, že velká většina z dosud nerozhodnutých nakonec také nakoupí on-line,“ hodnotí výsledky výzkumu výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

A jaké zboží budou zákazníci na internetu objednávat nejčastěji? Tradičně to budou na prvním místě hračky, které plánuje zakoupit v e-shopech 45 % nakupujících. Velký zájem bude také o knihy (38 %), oblečení a obuv (36 %) a produkty pro zdraví a krásu včetně parfémů a kosmetiky (35 %). ​

Nejpopulárnější kategorie pro on-line nákup zůstávají na prvních místech dlouhodobě. Je však nutné si připomenout, že se jedná často o levnější kategorie zboží, a četnost prodejů tak neznamená nutně nejvyšší obraty. Do těch rozhodně výrazně přispěje elektronika a samozřejmě prodej mobilních telefonů. Stále oblíbenější jsou pak vstupenky na kulturní akce a zážitkové poukazy,“ doplňuje Jan Vetyška.

TZ: APEK