MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Co je pravda a co lež v digitálním světě?

Co je pravda a co lež v digitálním světě?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Už jste to slyšela, paní Nováková?… „Tak ty pomeranče z Libye jsou postříkané krví s HIV, zjistili to celníci v Chorvatsku a jeden lékař z Hodonína varuje rodiče, aby je nekupovali hlavně dětem“. „Ahá, no a to ještě asi nevíte, paní taky Nováková, že v našem městě je nějaká jiná paní Nováková, maminka samoživitelka, co má těžce nemocnou holčičku a potřebuje peníze na operaci, protože ta naše česká pojišťovna jí to nezaplatí, byla u toho fotka a číslo účtu, tak jí pošlu část důchodu.“

Jak poznáte, co je pravda a co lež?

V dnešní době opravdu není jednoduché poznat, co je pravda a co není. Ale o to je důležitější, nad informacemi racionálně přemýšlet. Informace a zprávy se šíří rychle, a proto je nutné věnovat čas na rozpoznání pravdivosti. Jinými slovy, než zprávu pošlu dál (nebo než ji řeknu sousedce taky Novákové před domem), pokusím se ji ověřit. Raději třikrát. 

Fake news, hoaxy a dezinformace na nás z pochybných serverů i sociálních sítí útočí každý den.  Pokud se vám zdá zpráva šokující, neuvěřitelná a něco vám na ní tzv. nesedí, anebo nemá podložené zdroje, ověřte si ji (na internetu). Např. na webových stránkách, které jsou v Česku dlouhodobě důvěryhodné – manipulatori.cz a hoax.cz. Tyto servery pravidelně vyvrací rozšířené fake news a uvádí fakta na pravou míru. 

Můžete hledat i sami:

  • Má text autora? Zkuste si ho „vygooglit“ a zjistit, zda opravdu např. lékař pracuje tam, kde je uvedeno v článku. 
  • Je přiložená fotografie? Podívejte se na ni zblízka a důkladně, možná ihned objevíte nesrovnalosti. 

Jak zjistit, zda je e-shop důvěryhodný?

Napálit se můžete ale i jinak než tak, že uvěříte paní Takynovákové, že Penny rozdává zadarmo poukazy na nákup (protože to psali na Facebooku). Můžete také zakoupit zboží na internetu, na e-shopu, který je moc hezký, barevný, ale zboží vám nikdy nedorazí. Takových podobných a podvodných e-shopů je opravdu mnoho, proto buďte obezřetní a pečlivě si informace ověřujte. Raději třikrát. A jak na to, vám ukážeme v příběhu rodiny. ​

V příběhu, který se opravdu stal, a nejspíš i v jiných rodinách. Skoro plnoletý Oliver měl ke svým velkým narozeninám jen jedno jediné přání – vysněný mobil. Naštěstí měl táta pro jeho přání pochopení, a navíc je to dobrý chlap, který se odhodlaně vrhá do každé výzvy, takže výhodně koupit na internetu drahý mobil nebude problém. A jak to dopadlo? Podívejte se sami. 

Víte, jak nenaletět podvodníkům na internetu? V edukačním videu „Jak rozeznat důvěryhodný e-shop od toho podvodného? Nenechte se okrást.“ vás to naučíme.