MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Na co si dát pozor a jak bezpečně nakupovat na internetu?

Na co si dát pozor a jak bezpečně nakupovat na internetu?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Nakupování na internetu je stále oblíbenější u více a více uživatelů. Přednosti jsou nesporné. Můžete nakupovat z pohodlí vašeho domova, výběr je větší a ceny jsou často výhodnější. Ale s nakupováním po internetu se nesou i rizika, na která je potřeba dávat si pozor. A tak (nejen) před vánočními nákupy, ale také při běžném nákupu, mějte na paměti následující seznam případných problémů a jejich řešení.

Internet je místo, kde seženete téměř vše a nemusíte se ani zvednout ze židle. Celý proces probíhá (od výběru až po platbu) po internetu a zboží vám dorazí nejčastěji přímo ke dveřím. Všechny tyto věci, které nám usnadňují život, však mají i případné překážky, či bezpečnostní rizika, která musíme brát v zřetel. Internet samotný je prostředím, kde neopatrný uživatel může přijít o údaje ke kartě, či zaplatit podvodníkům za zboží, kterého se nikdy nedočká. Existují naštěstí základní pravidla zdravého pohybu po internetu a pár tipů, které vám pomohou s internetovými nákupy.

​​1. Ověřte si prodejce

První věcí, kterou byste měli provést, je zběžná kontrola prodejce. Recenze ostatních uživatelů často poradí nejvíce. 

Seriózní e-shop bude uvádět veškeré potřebné informace, jako je IČO, telefonní a emailové kontakty, včetně adresy sídla a poboček, kde si můžete zboží také vyzvednout. Pokud portál neznáte a chystáte se tam nakupovat poprvé, zjistěte si odezvy ostatních uživatelů například na portálech s recenzemi, které často řeknou nejvíce. Pokud si stále nejste jisti, nejlepší metodou je zaplatit první zboží na dobírku. Při platbě tak můžete zboží zkontrolovat a případně vrátit. 

Mohlo by vás zaj​​​​ímat​: Jak být na internetu v bezpečí a nenechat se napálit?​

​Pokud se chystáte využívat nákup přímo od ostatních uživatelů, buďte opatrní a využívejte pouze aukční portály k tomu určené. Ty vám zajistí případné vrácené peněz a vy nebudete muset vyhledávat prodejce sami. 

2. Platba kartou ano, ale opatrně

Řekněme, hypoteticky, že máme ověřeného prodejce, od kterého si chceme zakoupit zboží. Jedná se o známý e-shop a máme ověřeno, že se nejedná o žádný podvod. V tuto chvíli se uživatel rozhodne platit kartou. Nyní je vhodné si zkontrolovat, zda-li má e-shop zabezpečené připojení – tedy, zda využívá šifrování pomocí protokolu HTTPS. Pokud ne, je možné komunikaci mezi vaším počítačem a serverem e-shopu tzv. odposlouchávat. Při běžném brouzdání na internetu se asi bát nemusíme, ale ve chvíli, kdy se chystáme odeslat údaje o naší platební kartě, je nutné si vždy ověřit že prohlížeč detekoval šifrování protokolem HTTPS​

Ke svému bezpečí také můžete dopomoct dvoufázovým ověřováním plateb, které doporučujeme využívat vždy, pokud platíte kartou online. Do mobilu vám dorazí ověřovací SMS a v případě pokusu o zneužití tak budete varováni a platba nebude potvrzena.

3. Převzetí zboží a kontrola je vždy na místě​​​​

Ve chvíli, kdy zboží převezmete od přepravce a doma rozbalíte, je už těžké cokoliv zpětně řešit. Pokud vám pak například ta hezká sklenění váza z e-shopu po rozbalení doma neudělá takovou radost, protože bude rozbitá, bude těžké dokazovat, že jste ji nerozbili vy sami. Proto vždy při převzetí zboží zkontrolujte balení, zda není poškozené a zboží zkontrolujte ideálně na místě. Samozřejmě se může stát, že se zboží při dopravě poškodí a v tom případě vždy trvejte na sepsání protokolu s dopravcem. Pomůže vám to poté s informováním obchodníka a případným vrácením peněz. 

Může se také ale stát, kvůli samotné povaze online nakupování, že třeba dorazí trochu jiný výrobek, který vám nevyhovuje, nebo jednoduše chcete jinou barvu, či velikost. Jelikož si zboží na internetu logicky nemůžeme vyzkoušet, mají uživatelé ze zákona právo zboží vrátit do 14 dnů bez udání důvodů. Budou vám vráceny peníze včetně nákladů na dopravu a balení – zkrátka plná částka, kterou jste za zboží zaplatili na e-shopu. Vrátit můžete jakékoliv zboží, které jste nakoupili online, jen náklady na vrácení pak většinou platíte vy. 

Přečtě​​​te si: TRENDY #1 – Internetové služby a jejich nástup do našich životů​​