Počet kybernetických útoků v České republice roste. Podle dat společnosti ESET vzrostl jejich počet v loňském roce meziročně o 20 %. Dle aktuálních dat Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se duben 2022 stal měsícem s druhým největším počtem kybernetických incidentů za poslední rok.
Během loňského roku stoupl počet kybernetických útoků v Česku o pětinu. Vyplývá to z dat společnosti ESET, která se zabývá kybernetickou bezpečností a vyvíjí antivirový software. Celosvětově byl pak nárůst ještě větší. Podle dat společnosti Accenture jich bylo v loňském roce meziročně o 31 % více. Obranu prolomí každý desátý kybernetický útok.
„Denní počty útoků dosahují desítek milionů a ochrana systému nejen firem není dostatečná,” říká Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security v T-Mobile Czech Republic a pokračuje: „Útoky přitom budou častější a i nebezpečnější. Kybernetických útoků bude časem přibývat a zvyšovat se bude i jejich sofistikovanost, zejména kvůli snadnější dostupnosti a vysoké míře automatizace nástrojů využívaných útočníky. V neposlední řadě se komplexita kybernetických útoků zvyšuje i v důsledku toho, že jsou aktiva v kyberprostoru stále cennější, takže se hackerům vyplatí více investovat do svých útoků,” říká Zdeněk Grmela.
Jste si dobře vědomi toho, že kybernetická kriminalita se může dotknout i vaší firmy nebo dokonce vás osobně?
A víte, jak se bránit takovým útokům?
Nejen instituce a firmy, ale i my, kteří často využíváme výhod práce na home office a jsme tudíž provázáni s firemními IT systémy, bychom ke kybernetickým hrozbám měli přistupovat se vší vážností a obezřetností. Stejně tak ale i v případech osobního využívání výhod internetu, abychom měli jistotu, že naše identita či soukromé údaje nebudou zneužity anebo nám nezmizí peníze z účtu. Jak na to jsme si povídali s Davidem Kudrnou, který studoval na Masarykově univerzitě v Brně a je vzdělávací mikroinfluencer. Dále jsme se věnovali pojmům jako je
kybernetická bezpečnost, kybernetická kriminalita a kyberpodvody.