MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #17 Kybernetické hrozby (host: David Kudrna)

#17 Kybernetické hrozby (host: David Kudrna)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Pokud nás sledujete na sociálních sítích, určitě vám neutekla informace o naší zcestovalé kolegyňce, která se stala obětí kyber útoku a z jejího účtu odešly neoprávněné platby. Řešení takové situace není nejrychlejší a ani nejpříjemnější. A rozhodně to není jediný druh kyber útoku, který se může stát komukoliv. O kyber hrozbách, jejich vzniku, odhalení i o rizikách, které se v nich skrývají si dnes budeme povídat nejen se Zuzkou, ale především s panem Davidem Kudrnou, mikroinfluencerem, který se věnuje šíření osvěty v kybernetické bezpečnosti.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​
​V dalším díle podcastu jsme se věnovali kybernetickým hrozbám.  Kdo za nimi stojí a dají se vůbec vypátrat? Proč to dělají? Jak můžou být získaná data zneužita? Jak zjistíme, že náš počítač nebo firemní systém byl napadený? A můžeme se účinně bránit? Tyto a další otázky jsme připravili pro  hosta – vzdělávacího mikroinfluencera Davida Kudrnu.

Počet kybernetických útoků v České republice roste. Podle dat společnosti ESET vzrostl jejich počet v loňském roce meziročně o 20 %. Dle aktuálních dat Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se duben 2022 stal měsícem s druhým největším počtem kybernetických incidentů za poslední rok.

Během loňského roku stoupl počet kybernetických útoků v Česku o pětinu. Vyplývá to z dat společnosti ESET, která se zabývá kybernetickou bezpečností a vyvíjí antivirový software. Celosvětově byl pak nárůst ještě větší. Podle dat společnosti Accenture jich bylo v loňském roce meziročně o 31 % více. Obranu prolomí každý desátý kybernetický útok.

„Denní počty útoků dosahují desítek milionů a ochrana systému nejen firem není dostatečná,” říká Zdeněk Grmela, ředitel T-Business Cyber Security v T-Mobile Czech Republic a pokračuje: „Útoky přitom budou častější a i nebezpečnější. Kybernetických útoků bude časem přibývat a zvyšovat se bude i jejich sofistikovanost, zejména kvůli snadnější dostupnosti a vysoké míře automatizace nástrojů využívaných útočníky. V neposlední řadě se komplexita kybernetických útoků zvyšuje i v důsledku toho, že jsou aktiva v kyberprostoru stále cennější, takže se hackerům vyplatí více investovat do svých útoků,” říká Zdeněk Grmela.

Jste si dobře vědomi toho, že kybernetická kriminalita se může dotknout i vaší firmy nebo dokonce vás osobně?

A víte, jak se bránit takovým útokům?

Nejen instituce a firmy, ale i my, kteří často využíváme výhod práce na home office a jsme tudíž provázáni s firemními IT systémy, bychom ke kybernetickým hrozbám měli přistupovat se vší vážností a obezřetností. Stejně tak ale i v případech osobního využívání výhod internetu, abychom měli jistotu, že naše identita či soukromé údaje nebudou zneužity anebo nám nezmizí peníze z účtu. Jak na to jsme si povídali s Davidem Kudrnou, který studoval na Masarykově univerzitě v Brně a je vzdělávací mikroinfluencer.  Dále jsme se věnovali pojmům jako je kybernetická bezpečnost, kybernetická kriminalita a kyberpodvody.