MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #18 Ochrana zdraví a duševní pohody (host: Michaela Štáfková)

#18 Ochrana zdraví a duševní pohody (host: Michaela Štáfková)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Dnešní díl se bude věnuje zdraví. Tomu fyzickému i mentálnímu zdraví. Kolik času trávíte online? A kolik času jste věnovali místu, kde pracujete? Většina z nás zná bolest za krkem, bolest v zápěstí, bolesti hlavy a oči jako slzavá údolí. A co teprve naše mysl, kterou sociální sítě a online prostředí dokáže pohltit. Možná přímo přehltit. Povídáme si s Míšou Štáfkovou, adiktoložkou, koučkou a terapeutkou, která má tipy, jak si udržet zdravé tělo a čistou mysl i na home office.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​

​Dnešní podcast jsme věnovali ochraně našeho zdraví a duševní pohody. S hostem, Michaelou Štáfkovou – psychoterapeutkou, adiktoložkou a koučkou, jsme si povídali o rizicích spojených s nadměrnou dobou strávenou u počítače.

  • Dokážete se při užívání digitálních technologií vyhnout zdravotním rizikům a ohrožení tělesné a duševní pohody?
  • Uvědomujete si rizika spojená s nadměrnou dobou strávenou u počítače nebo mobilního zařízení?
  • Víte, že nadměrné užívání digitálních technologií může způsobit závislost?
  • Dbáte na základní pravidla ergonomie?

Studie ukazují, že dlouhé sezení u počítače nebo stresující zaměstnání přispívají ke špatným zdravotním výsledkům, jako jsou žaludeční problémy, mrtvice, infarkt, úzkosti, deprese, chronické bolesti zad, poruchy pohybového aparátu a jiné. Kromě narůstajících zdravotních problémů se také často objevují i jiné životní strasti jako jsou nehody, poruchy pozornosti, zhoršené mezilidské vztahy, emoční nestabilita, depresivní a úzkostné stavy. Pokud si dlouhodobě udržíme dobrou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, můžeme být šťastnější a méně vystresovaní, což nám pomůže být motivovanější a produktivnější.

V našem podcastu se dozvíte, jak rozpoznat závislost na digitálních technologiích, jaké jsou hlavní znaky závislosti a jak v případě závislosti postupovat. Společně s Michaelou Štáfkovou jsme si objasnili, jak si správně zařídit své pracoviště, tak, aby odpovídalo zásadám správné ergonomie a co vše můžeme dělat pro to, abychom zamezili obtížím pohybového aparátu a udržovali si dobrou duševní pohodu. Nezapomněli jsme ani na zásady, jak správně sedět u počítače.