Patříte k těm lidem, kteří se s ostatními rádi setkávají napřímo a dávají přednost každodenní interakci s kolegy? Nebo vám spíš vyhovuje klid na home office a vše zařizovat on-line? Oboje má svá pro a proti. My jsme se v dnešním díle podcastu zaměřili na to, jak hodně nám může samota při práci a odtrženost od reálných kontaktů uškodit a co se s tím dá dělat.
Podle výsledků studie agentury Buffer bylo zjištěno, že samota je u lidí pracujících z domova druhým nejčastěji uváděným problémem. Především z období covidu jsou známy případy, kdy se někteří lidé při nucené práci na home office začali potýkat s depresemi a úzkostí kvůli nedostatku sociálních interakcí. Nadměrná samota je vedla k poklesu motivace a výkonnosti.
O tom, jaké negativní důsledky může mít dlouhodobá práce z domova, resp. jak se bránit samotě na home office, jsme si povídali s hostem: psycholožkou a psychoterapeutkou Alexandrou Hrouzkovou.
Dozvěděli jsme se, jak si udržet duševní zdraví na homeoffice a jak je to se stresem, vyhořením nebo sociální izolací v kombinaci s prací z domova. Alex nám poradila, jak na to, aby nás práce na home office co nejméně stresovala a naopak těšila. Nakonec jsme hovořili o návycích, které vedou ke spokojenému pracovnímu životu.
Projekt DigiKompetence
Systémová podpora v oblasti dalšího vzdělávání pro výkon práce z domova
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Podskalská 1290/19
128 00, Praha 2
info@digikompetence.cz
PortálDigi | DigiKompetence (CZ.03.1.54/0.0/0.0/15_020/0017234) | Uveďte původ 3.0 Česká republika (CC BY 3.0 CZ) | Zásady ochrany osobních údajů