MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #21 Práce z domova a ochrana životního prostředí (host: Vojtěch Kotecký)

#21 Práce z domova a ochrana životního prostředí (host: Vojtěch Kotecký)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Patříte, stejně jako náš tým z Digi k těm, kterým záleží na tom, jak a kde žijí? A jaké důsledky může k životnímu prostředí mít práce na HO? Zdánlivě neslučitelná témata. O to víc nás překvapilo, jak skvěle si s tématy poradil pan Vojtěch Kotecký. Vojtěch Kotecký pracuje na Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (COŽP UK). Má zde na starosti program Inkubátor environmentální udržitelnosti, který pracuje s podniky a veřejnou správou na vytváření a zavádění ekologických inovací. Nenechte si tento podcast ujít, překvapí Vás, jak velký dosah můžou mít maličkosti.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​

V dnešním díle podcastu jsme zjišťovali, jaký dopad na životní prostředí mohou mít digitální technologie. A protože se věnujeme hlavně práci na home office, zjišťovali jsme, jak si tahle forma práce stojí ve vztahu k životnímu prostředí. Jak je to se spotřebou energie, tonerů do tiskáren, baterií, papíru či emisemi? Zatěžujeme my, kdo pracujeme na home office, životní prostředí víc nebo naopak méně? A jak můžeme prostřednictvím digitálních technologií životní prostředí chránit nebo vylepšovat? Existují v tomhle směru nějaké osvědčené rady a tipy?

Na tyhle otázky nám odpovídal host, Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy. Má zde na starosti program Inkubátor environmentální udržitelnosti, který pracuje s podniky a veřejnou správou na vytváření a zavádění ekologických inovací. Pravidelně také přispívá do českých deníků i jiných médií. 

Z rozhovoru s hostem vyplynulo, že díky konkrétním krokům můžeme snížit energetickou spotřebu a i práce na home office tak může být šetrnější pro životní prostředí. Možná nejdůležitější přínos home office je patrně v tom, že – pokud se začne stávat běžnou součástí života – vytváří podmínky pro zklidňování měst. Firmy už kvůli práci na dálku uvažují, že budou potřebovat méně kanceláří, protože se v nich lidé vystřídají. Klesne také poptávka po dopravě ve městech. Obojí může vést k tomu, že města budou klidnější, bude menší potřeba přepravních kapacit, menší potřeba nových budov.

Na ochranu životního prostředí jsme se podívali i z pohledu zaměstnavatele. Řekli jsme si, jaké kroky mohou zaměstnavatelé udělat k ochraně životního prostředí při práci zaměstnanců z domova. A slyšeli jsme řadu tipů, jak i my sami můžeme v tomto směru měnit naše návyky. Tak si držme palce, abychom alespoň něco z toho, co zde zaznělo, převedli do praxe i doma nebo na pracovišti.