MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiPodcasty / #4 Správa dat, informací a digitálního obsahu (Host: M. Černý)

#4 Správa dat, informací a digitálního obsahu (Host: M. Černý)

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn
Podcast, který jsme pro vás připravili tentokrát, nás efektivně provede systémem ukládání, zálohování a péčí o naše data. Ať už se jedná o fotky nebo důležité dokumenty, je nutné se o úklid svého online prostředí starat. Téma jsme otevřeli s profesorem Michalem Černým, který působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je autorem mnoha knih, které digitálně vzdělávají dospělou populaci. I tentokrát jsme rozhovor absolvovali on-line. Koho jsme však viděli osobně byla fejetonistka Ivana Stejskalová. Podělila se s námi o zážitek z dob, kdy se on-line úklidu tolik nevěnovala.
Poslouchat nás můžete i na dalších platformách:​

Dnešní podcast věnujeme pořádku v našich počítačích, telefonech a cloudech. Jednou z důležitých digitálních kompetencí, je umění dobře se starat o to, co v počítači máme. Mít pořádek ve svých souborech a složkách tak, abychom vždy dokázali rychle najít to, co potřebujeme. Abychom naše digitální data dokázali efektivně spravovat – vytvářet strukturu složek a souborů, přesouvat je, kopírovat, opakovaně je používat nebo mazat. A abychom dokázali najít i ty složky a soubory, které jsme zálohovali kdysi dávno před lety. Šetříme tím svůj čas a jsme výkonnější. A s tím souvisí i další důležitá věc: mít svá data bezpečně zálohovaná.

Z veřejného průzkumu pramení, že se uživatelé v ochraně a zálohování svých osobních dat velice zlepšili. V uvozovkách pouhá 4 % uživatelů nezálohují vůbec a ti co zálohují, dávají přednost elektronickému než ku příkladu papírovému zakládání důležitých dokumentů. Ze všech účastníků průzkumu se 1 % procento uživatelů přiznalo, že má papírovou formu dokumentů stále raději.  
I v prostředí moderních možností, jak svá data chránit, zálohovat a ukládat, se na vrcholu drží používání externích nebo flash disků. Jejich důvěru si získalo na 33 % uživatelů a dalších 38 % je používá v kombinaci se síťovou nebo cloudovou možností ukládání. Síťové nebo cloudové možnosti ukládání si spravedlivě rozdělují půl půl 24 % všech respondentů.  

Vyznáte se dobře ve svém počítači nebo mobilu?

Udržujete ve svých souborech a složkách pořádek a systém?

Zálohujete pravidelně svá data?

A využíváte cloudová uložiště na internetu?

Proč je správa dat, informací a digitálního obsahu pro nás, majitele počítačů a mobilů, důležitá? Jaké důležité zásady bychom měli při zálohování dodržovat? Jaké jsou výhody a nevýhody cloudových úložišť a jaké jsou další způsoby zálohování? Na toto a mnoho dalšího jsme se zeptali pana Michala Černého, který působí na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Michal černý je autorem mnoha knih o tom, jak technologie mění společnost i způsoby, jakými jsme schopni řešit problémy současného světa. V centru jeho pozornosti jsou digitální kompetence a jejich rozvoj. Dlouhodobě se věnuje vzdělávání dospělých.

V rámci podcastu Správa dat, aplikací a digitálního obsahu nechyběla ani pravidelná rubrika věnující se tématu  práce z domova, ve které přinášíme tipy a náměty, jak být při práci z domova výkonnější. Probrali jsme efektivnější plánování a plnění úkolů a dali jsme tip na aplikaci pro tvorbu poznámek.