MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Digitální dovednosti jako „špatný pán“?

Digitální dovednosti jako „špatný pán“?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Umět pracovat na počítači, vyhledávat informace, sdílet s přáteli – to vše jsou velmi oceňované kompetence, které nám otevírají svět a nabízejí mnoho možností. Umíme-li se velmi rychle pohybovat v kyberprostoru, můžeme se snadněji každý den učit novým dovednostem a díky tomu tak mít „internet“ pod kontrolou.

Ovšem někteří uživatelé internetu jdou až za hranice a chtějí mít kontrolu nejen nad sebou, ale i nad druhými. Začnou internet zneužívat ke kontrole druhých a prosazování své moci nad ostatními. Ti je pak chtějí ovládat a zneužívat tak jejich neznalost a důvěru. A zdánlivá anonymita na internet bohužel nahrává zneužívání druhých. Jako velmi snadné objekty se nejvíce ukazují děti ve věku 12 až 16 let. 

Film: V síti

O zneužívání slečen vypovídá dokumentární film V síti (2020, Vít Klusák, Barbora Chalupová), který byl v tomto roce vysílán ve všech kinech ČR a také v rámci preventivních programů základních škol byl promítán celým třídám. Snad každý puberťák zná heslo: „A nevadí ti, že je mi 12?“

Seriál: #martyisdead

Ovšem zneužívání na internetu se netýká jen děvčat. Rádi bychom vám představili seriál pro všechny věkové kategorie #martyisdead (2020, Pavel Soukup). Jedná se o thriller, který vychází ze skutečných příběhů, které tvořily děti i dospělí, jejichž digitální kompetence a pocit moci byly na velmi vysoké úrovni.  Seriál je tak skvělý, že byl nominován na mezinárodní televizní ceny Emmy. Seriál o kyberšikaně je tak prvním českým seriálem, který tuto cenu může získat. 

Hlavní hrdina umře hned v prvním díle, na první pohled to vypadá jako nehoda, a celou sérií se protíná postupné hledání důvodů, proč se tak stalo. Každým dnem přibývají nové okolnosti a nešťastní rodiče tak zjišťují, jak vlastně jejich syn „žil“ v digitálním světě.  Seriál má 8 krátkých dílů a určitě ho doporučujeme shlédnout, nejlépe vždy v přítomnosti dospělého člověka, který by dokázal navázat smysluplnou diskuzí. Na webových stránkách www.martyisdead.cz najdete mnoho rad a doporučených postupů, jak dále se seriálem pracovat. 

Vzdělávat se je v naší vyspělé společnosti běžné, je normální chodit do školy a učit se dějiny, násobilku a vyjmenovaná slova. A také co je správné a co není. Digitální kompetence jsou stejně důležité jako jiné předměty ve škole, proto je nutné mít osvojené nejen technické a digitální dovednosti, ale také rozlišovat „digitální“ dobro a zlo.​

Doporučujeme: DigiVzdělávání – Bezpečnost a Webinář – Kyberbezpečnost