MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Digitální technologie místo Lexaurinu

Digitální technologie místo Lexaurinu

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Digitální technologie v době pandemie pomáhají více než kdy jindy. Nejen jako prostředek k udržování vztahů, sledování zábavných videí, ale také slouží jako důležitá psychologická podpora pro lidi, jež se v „nouzovém stavu“ ocitli v „nouzovém stavu“.

Zdraví je často závislé na psychické pohodě a vyrovnanosti jedince. A i když je člověk psychicky vyrovnaný, může se stát, že jeho adaptační schopnosti nestačí na vyrovnání se se zvýšenou zátěží, která je na něj v této době kladena. 

Proto teď psychologové a psychoterapeuti využívají digitální technologie, aby mohli i nadále vykonávat svou práci a pomáhat tam, kde je potřeba.  Využívají k tomu komunikační nástroje Skype, Zoom, Google Meet, Whatsapp, Viber a jiné, které slouží nejen k setkání dvou lidí, ale jako prostor pro připojení více lidí najednou. Ovládání programů a aplikací je jednoduché a zvládnou to i senioři. Terapeut či psycholog vždy pomůže s připojením a s nastavením on-line hovoru. Je vhodné mít kameru zabudovanou v monitoru, eventuá​lně lze snadno využít i chytrý telefon. Lidé si on-line kontakt z pohodlí domova velmi chválí. Po prvopočáteční nervozitě je nakonec setkání přes kameru baví a po pár minutách si na kameru ani nevzpomenou.

A kde hledat v těchto dnech pomoc? 

Například na stránkách www.delamcomuzu.cz, kde je v tuto chvíli bezmála 700 odborníků z celé ČR, připraveni poskytnout psychologickou intervenci zdarma. Zhruba 250 z nich mluví 12 světovými jazyky od angličtiny až po finštinu. 

 V současnosti už pomohli více než 650 lidem (údaje k 31.3.2020). Z 90 % se jedná o běžné občany a 10 % jsou lidé v první linii.  Z vyskytujících emočních stavů jsou nejčastější úzkost, smutek a strach. Což jsou emoce, které jsou v této době normální. Někteří klienti totiž zažívají stavy, které se objevují u vězňů na samotce či dlouhodobě izolovaných jedinců. Jedná se o celkovou ztrátu životního rytmu, potíže s novou organizací dne, ztrátu časové struktury. Lidé mnohdy neví, jak už dlouho karanténa trvá a musí si vzpomínat, jaký je den. Mají na sebe vysoké nároky „jak bych měl situaci zvládat nejlépe“ a porovnávají se s okolím, kdo ji zvládá lépe. Jsou v kontaktu s existencí věcí, které nemohu kontrolovat a ovlivňovat.

Máte-li jakékoliv obavy, psychickou nepohodu, otázky, na které stále hledáte odpovědi, nebojte se kontaktovat odborníky na www.delamcomuzu.cz nebo můžete využít telefonickou linku +420 212 812 540 Psychoterapeutická linka  denně (08-22).