MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Hlas místo klávesnice šetří náš čas

Hlas místo klávesnice šetří náš čas

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Nástupem digitálních technologií se ulehčuje náš život v mnoha oblastech – od usnadnění rutinních úkolů přes zábavu až po záchranu lidských životů. Je obdivuhodné, jak tyto technologie dokážou ušetřit mnoho času, který pak můžeme věnovat něčemu jinému.

Neustále se objevují nové technologické „vychytávky“, které si nacházejí popularitu mezi lidmi celého světa. V tomto článku si ukážeme dvě aplikace, které pracují na bázi hlasu, kde nepotřebujeme klávesnici a díky tomu ušetříme trochu času. 

Google Ass​ista​​nt

Některým z nás dělají problém ty malá písmenka a obrázky v mobilu a zapomenou-li se brýle, tak se mobil zužuje jen na klasický telefon. Jiní zase mají našlapaný mobil aplikacemi, jen neví, kde jsou v mobilu ukryté a často je nemůžou najít. Dalším zas všechno může neúměrně dlouho trvat z celé řady důvodů.  

 

Tyto všechny problémy a k tomu ještě řadu dalších řeší Google Assistant, který funguje na bázi hlasu. Pokud chceme například poslat SMS, musíme ve svém chytrém telefonu najít správnou aplikaci, napsat pomocí klávesnice SMS a odeslat ji. To nějaký čas trvá. Google Assistant dokáže zkrátit čas podobných činností na minimum. V tomto případě řekneme našemu telefonu: „OK Google. Pošli SMS Pavel Pípal Jak se máš a co děláš?“ Google Assistant to okamžitě provede.  

Google Assistant velmi rychle odpovídá na otázky. Zároveň plní úkoly svého majitele, které souvisí s informacemi, uloženými v jeho chytrém telefonu, nebo které lze běžně najít na internetu. V praxi to vypadá tak, že zapneme svůj chytrý telefon, poté otevřeme ústním příkazem Google asistenta: „OK Google“ (nebo v něm klikneme na mikrofon) a zeptáme se na nějakou otázku nebo zadáme nějaký úkol. Krása toho celého spočívá v tom, že se okamžitě dozvíme odpověď, převážně v hlasové podobě nebo se splní zadaný úkol. 

Příklady otázek:

  • Kolik korun je 20 euro?
  • Jaké bude dnes počasí? 
  • Čím se platí v Anglii?​

Příklady úkolů:

Při zadání je třeba nejprve zadat pokyn (Spusť, najdi, otevři, volej, naviguj, přelož, odpočítej…) spolu s jasným zadáním úkolu.

  • Spusť facebook
  • Najdi kalkulačku
  • Otevři Google keep
  • Přelož dnes je krásný den angličtina
  • Volej Pavel Pípal
  • Navigovat domů
  • Najdi nejbližší čerpací stanici
  • Připomenout vyzvednout auto ze servisu dnes ve 4 hodiny odpoledne
  • Vzbuď mě v 8 hodin ráno
  • Odpočítej 2 minuty


Hlasové na​​hrávání

Pro ty, kteří neumí psát na klávesnici všemi prsty, bez dívání na monitor, je každé větší psaní textu zloděj času. Někdy je třeba přepsat nějaké hutnější texty, které nejsou k dispozici v elektronické podobě. Pokud ještě moc neslouží krátkodobá paměť, pak je časová ztráta o to markantnější: Oči se zaměří na přepisovaný text, mozek si zapamatuje tři slova, oči přeskočí na monitor a prst, maximálně dva napíšou tři slova. To se opakuje do té doby, než je napsána první věta. Ta se musí zkontrolovat, zda je stejná na papíře i na monitoru. V dalších fázích je to ještě složitější – dva prsty dopíšou text do textového editoru, pak oči přeskočí na přepisovaný text a začíná hledání dalšího slova v přepisovaném textu. Čím více je textu, tím složitější je ho hledat.  

Řešením je hlasové nahrávání, což je nedocenitelný pomocník pro zápis textu pomocí hlasu bez pomoci klávesnice. Stačí k tomu mikrofon a otevřený Google dokument s nabídkou hlasového nahrávání (ikona s vyobrazením mikrofonu).  Pokud se nezobrazuje, je třeba jej aktivovat v menu s jazykem, ve kterém se bude nahrávat. Pak už jen stačí kliknout na mikrofon a začít mluvit. Vše se celkem přesně přepisuje do dokumentu. Pro ukončení nahrávání se opět klikne na ikonu mikrofonu. 

Samotným přepisováním práce s hlasovým nahráváním nekončí. Hlasem se může zadávat další odstavec, vybírat text, kopírovat, vkládat jej, formátovat…

Mohlo by vás zajímat: Infografika: Jak cestovat pohodlně, snadno a rychle díky digitálním technologiím?