MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Mobilní aplikace ukáže, kde se nachází váš telefon

Mobilní aplikace ukáže, kde se nachází váš telefon

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Jak najít ztracený telefon? Můžete se samozřejmě prozvánět, ale co když máte vypnuté zvuky, či jednoduše nemáte k dispozici další zařízení? A co když ten telefon vlastně ani není v doslechu? Pro takové případy je tu pro Android smartphony aplikace Najdi moje zařízení. Ta dokáže ukázat poslední známou polohu vašeho mobilu, nebo například spustit vyzvánění na maximum – přesně tak, abyste svůj telefon bezpečně identifikovali i když bude zapadlý v křesle.

Aplikace je dostupná na Google Play, odkud si ji pohodlně nainstalujete do svého smartphonu. Menší zabudovaná aplikace je již automaticky nainstalována v novějších zařízeních s Android – ale bez uživatelského prostředí. Pokud chcete aplikaci spravovat, či měnit nastavení, můžete aplikaci nainstalovat z Google Play.

Jak aplikace Najdi moje zařízení funguje

Hned po spuštění vás prostředí upozorní, že pro správné fungování služeb aplikace je potřeba přihlásit se účtem Google. Touto operací získáte nejen propojení a synchronizaci v rámci účtu, ale budete moci vyhledávat svůj mobil i z ostatních přihlášených zařízení – například z tabletu, notebooku či PC. ​

Hlavní obrazovka aplikace je uživatelsky velice přívětivá – majoritní plochu zabírá mapa a zbytek obrazovky je rozdělený mezi informace a rychlé volby. Dnes již klasické tři tečky v pravé horní části obrazovky pak představují další možnosti, kde objevíme další možnosti jako je změna účtu, přejmenování zařízení, nebo mimo jiné i nápovědu pro aplikaci. 

Přehrání zvuku na zařízení nebo jeho zamknutí

Hlavními funkcemi, kromě samotné lokalizace telefonu, jsou i možnosti jako Přehrát zvuk či Zabezpečit zařízení. První přehraje vyzváněcí melodii na plnou hlasitost, nemůžete-li telefon najít; druhá pak uzamkne zařízení, v případě, že vám jej třeba někdo odcizí. Tyto funkce využijete ale hlavně ve chvíli, kdy mobilní telefon nebudete mít po ruce. Proto se přesuneme do webového rozhraní aplikace. Spustíte jej v každém prohlížeči a potřebujete jen své přihlašovací údaje ke Google účtu.

Najdi moje zařízení

Webové prostředí aplikace Najdi moje zařízení je vzhledově dost podobné tomu mobilnímu. Na mapě vidíte své zařízení a můžete zde využít zmiňované funkce – zamknout zařízení či spustit vyzvánění. Indikace polohy vyzváněním přijde velice vhod. Na rozdíl od mobilní aplikace zde nalezneme i další funkci, kterou je Vymazat zařízení. Ta smaže veškerý obsah ze zařízení – například, pokud víte, že vám mobil někdo ukradl například cíleně za získáním informací, nebo pokud jste mobil darovali a zapomněli smazat obsah. Tato akce je ale nevratná a zařízení pak již nebude možné dohledat.

Kde je můj telefon – další funkce

Google má rád kontinuitu a aplikace Najdi moje zařízení funguje nejen napříč zařízeními jako jsou Google assistant, kdy se stačí hlasovým povelem zeptat, kde je telefon a ten začne vyzvánět. Ale i vyhledávač skrývá některé příhodné funkce. Pokud ve vyhledávači Google zadáte frázi například jako „Kde je můj telefon“ či „Kde mám telefon“, vyhledávač vám vrátí data získaná z aplikace a nabídne další možnosti. Telefon dokonce při zapnuté synchronizaci vždy zavibruje, začnete-li se o jeho polohu takto detailněji zabývat. ​

Najdi moje zařízení