MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Internet v době pandemie koronaviru

Internet v době pandemie koronaviru

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Google Chrome patří nepopiratelně mezi nejpoužívanější prohlížeče dneška. V době pandemické krize však zažil svůj miniboom i prohlížeč Safari. Uživatelé jej využívali v průměru více než za poslední léta. Celkově jsme se přesunuli více k našim počítačům a z dlouhodobého hlediska preferujeme práci, ale i závislosti na našich obrazovkách.

Chrome stále vládne žebříčku internetových prohlížečů. Aktuálně si drží svůj tržní podíl nad 60 %, kde v závěsu, nikoli těsném, se drží prohlížeč Safari a následuje Firefox. Pokud započítáme dohromady Internet Explorer a Microsoft Edge, bude se dělit s Firefoxem o třetí místo. Záleží na rozdělení. Pokud chceme zahrnout do statistik i mobilní zařízení a tablety, tabulka se nikterak nezmění. Za třetí místa se zařadí i Samsung Internet, čínský UC browser a nativní Android Internet. 

Proč je tabulka taková, jaká je?

Skoro to vypadá, jako by Google Chrome byl stvořen k tomu být vítězem. Od svého představení v roce 2008 raketově stoupá v žebříčku oblíbenosti u uživatelů a stále zvětšuje svůj tržní podíl. Může za to silné jádro Chromium, které se nestydí používat ani další výrobci internetových prohlížečů. Opera dlouhodobě operuje na jádře Chromium od Google, stejně jako Microsoft Edge. 

Statistiky se již vlastně několik let téměř nemění. Silný miniboom zažil prohlížeč Safari. V dubnu 2020 se dostal na (za dlouhou dobu) rekordních necelých 20 %. Běžně se drží spíše pod 15 %. 

Tento trend může být jednoduše výsledkem toho, že v první polovině roku 2020 jsme trávili více času u počítačů. A to až o 50 %. V době pandemického ohrožení je to vcelku logické. Ale co když je tento trend spíše dlouhodobějšího charakteru? Omezení vlády tato data jen vypíchla. Ve skutečnosti dlouhodobě trávíme více času u obrazovek. 

Mohlo by vás zajímat: Internetové prohlížeče dneška: Chrome, Chrome a zase jen Chrome​

Návštěvnost webů v ČR

Dle statistik portálu Netmonitor.cz se čas českých uživatelů strávených na internetu zvýšil měsíčně o 50 % a celoročně pak trend vzrostl o 30 %. A to v porovnání s daty z minulého roku ve stejném období. Uživatelé tak trávili na internetu v průměru 24 hodin a 35 minut za březen 2020. Toto období se tak stává velice příhodným pro internetové recenzenty, kterým se tak dostává více pozornosti než kdykoliv jindy.

Děti jsou z toho závislí

Data pak doplňují i statistiky zaměřené na užívání návykových látek mezi školáky v České republice. Ač se jedná o na první pohled nesouvisející téma, není to tak. U školáků se rapidně snížilo kouření cigaret a konzumace alkoholu – své závislosti totiž praktikují na internetu v podobě her a videí či sociálních sítí.

Tuto problematiku detailně zkoumá ESPAD (Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách). Od roku 1996 poskytuje srovnávací údaje a v posledních letech dochází k (nikoliv překvapivému?) zajímavému vývoji. Z průzkumu vyplývá, že změna životního stylu, stále se rozšiřující dostupnost internetu a vývoj digitálních technologií, umožňuje dětem vybudovat si závislost na internetu a počítačích celkově. Dospívající tráví stále méně času venku se svými vrstevníky a upřednostňují často komunikaci a zábavu v internetovém prostředí. Existují pozitivní ale i negativní následky tohoto trendu. Samozřejmě se tím snižuje riziko, že dospívající přijdou do styku s drogami a jinými návykovými látkami. Ale zvyšuje se riziko například budoucích problémů s pohybovým aparátem, jelikož pohybová aktivita výrazně klesá. Nejčastější aktivitou dospívajících je komunikace přes sociální sítě, sledování videí a hraní online her. Necelých 30 % dotazovaných studentů tráví hraním her na mobilu nebo počítači většinu svého času. ​​

Použitá statistická data: gs.statcounter.com

Mohlo by vás zajímat:Anonymita na internetu je iluze. Co o vás ví internet?​​