MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak být na internetu v bezpečí a nenechat se napálit?

Jak být na internetu v bezpečí a nenechat se napálit?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Jednou ze základních digitálních dovedností je umět si vytvořit bezpečné heslo. V případě, že zabezpečení svých účtů podceníte, můžete tak přijít o cenná data. Jsou tu ale další rizika, která mohou ohrozit vás, vaše finance nebo osobní údaje. Poradíme vám, jak být na internetu v bezpečí a nenechat se napálit.

Nechci vás podceňovat, proto věřím, že pokus o podvod a snahu o vylákání citlivých údajů, např. ve falešném emailu, určitě rozpoznáte. Přesto je dobré pamatovat na to, že i podobně primitivní hrozby dál existují a mohou vás zasáhnout – třeba prostřednictvím vašich dětí nebo prarodičů, kteří se rozhodli s internetem začít na stará kolena a všechny jeho hrozby jsou pro ně zatím velká neznámá. Vysvětlete svojí babičce, že e-maily od cizích lidí, které od ní chtějí hesla nebo piny, má mazat! Zrovna tak si udělejte chvilku na výchovnou lekci pro svoje dítě – ujistěte se, že si nechatuje s nikým divným, že nikomu neposílá svoje intimní fotky a že by ho ani nenapadlo poslat komukoli fotky obou stran vaší platební karty.

Tak. Rodina je plus mínus v bezpečí. I když zopakování takových lekcí nikdy nebude na škodu. Učte své blízké o bezpečnosti všechno, co víte vy.

A teď se pojďme podívat na pár nejčastějších slabých míst, která všichni máme.

Hesl​​a

Máte ještě někde heslo 12345? Nebo heslo? Upřímně doufám, že ne. S takovými hesly si totiž říkáte o ukradení soukromých údajů ze svého e-mailu anebo digitální identity na sociálních sítích. Jó, kdybyste měli něco ve stylu. n3sNeSiTe1n@_l3hKoSt:By4i. To je jiná. Že na to nemáte hlavu? Ale máte. Pojďme si to rozložit spolu. 

Zvolil jsem si heslo podle svojí nejoblíbenější knížky, která se jmenuje Nesnesitelná lehkost bytí. Protože vím, že se těžko hádá heslo, v němž se střídají velká písmena, malá písmena, číslice a speciální znaky, mám v něm všechno. Abych si to snáze zapamatoval, rozhodl jsem se, že každé liché písmeno bude malé a každé sudé bude nějak divné. První mezeru jsem nahradil podtržítkem a druhou dvojtečkou. Čísla a speciální znaky jsem si vybíral podle podobnosti s písmeny, která nahrazují. 3 je obrácené E. 1 je jako malé L (l). Ta 4, co nahrazuje T, trochu hapruje, uznávám, ale když budete hodně chtít, uvidíte ho tam. Navíc mám v hesle jenom 3 a po ní je co? 4.

Vedle jednoduchých hesel existuje ještě takzvané dvoufázové zabezpečení. To znamená, že kromě zadání hesla musíte absolvovat ještě jednu odlišnou identifikační proceduru. Například vám přijde smska s číselným kódem, který zadáte. Dvoufázové zabezpečení je typické třeba pro online bankovnictví. Protože jak jde o peníze, ostražitost všech roste. Nabízí ho ale i řada poskytovatelů e-mailu, u nich je ovšem dobrovolné a můžete ho odmítnout.

Mohlo by vás také zajímat: DigiVidea – Bezpečnost nebo DigiVzdělávání – Kyberbezpečnost​

Falešné weby​​

Když už máte bezpečná hesla, dejte si pozor na to, abyste je naprostým omylem nenapsali někam, kam nepatří. A teď mám na mysli falešné weby. Snadno se vám může stát, že do vyhledávače napíšete název stránky s překlepem (seynam.cz) nebo se špatnou koncovkou (facebook.cz). Některé z takto pojmenovaných stránek ale budou existovat a budou připomínat stránky, na které jste se chtěli dostat. Když se sem přihlásíte, odevzdáváte svoje přístupové údaje podvodníkovi, který na to čeká. Obrana je v tomto případě naštěstí jednoduchá:

  • Oblíbené stránky s přihlašováním si můžete dát do záložek. Pak se nespletete.
  • I váš prohlížeč vás mnohdy upozorní na chybu. V levé části příkazového řádku má pak ikonu zámečku, která indikuje zabezpečení stránky. Chybí zámeček? Chyba, nepište heslo.
  • No a konečně – snažte se na stránky s hesly přihlašovat bez překlepů a nepozorností.​