Počítače nám skvěle slouží. Dokud se nerozbijí. A pak co s tím, že?
Mě by jako člověka jednadvacátého století napadlo popsat svůj problém v internetovém vyhledávači a vybrat si vhodnou odpověď. Jenže to je jak s těmi brýlemi, co se bez brýlí špatně hledají. Když je váš počítač kompletně odepsaný, tak se v něm nezeptáte. Leda, byste měli jiné zařízení připojené k internetu – třeba telefon.
Řada problémů, na které narazíte, ale naštěstí nebude tak vypjatá jako mrtvý počítač. Často půjde o věci typu:
- Nekompatibilní formát videa s přehrávačem.
- Špatně načasované titulky.
- Vadné formátování textu.
- Červené oči na fotce.
- Zapomenuté heslo.
A to už se vyhledávače zeptat můžete. Nasměruje vás nejspíše do nějakého diskusního fóra nebo na web, kde bude váš problém popsaný a kde najdete i návod, jak ho řešit. Může se vám poštěstit, že najdete dokonce video! Videa jsou skoro jako skutečný učitel. Mně vyhovují. A doporučuju nepoužívat je jen k hašení problémů.
Mohlo by vás zajímat: DigiVzdělávání – Správa dat, informací a digitálního obsahu
Předcházet problémům můžete také vzděláváním. Že nemáte na školu čas? Nemusíte hned usedat do školní lavice. Vzdělávací kurz lze absolvovat online a můžete si vybrat z řady zaměření. Chcete se zlepšit v programování? Můžete. Najít se dají i kurzy takzvaných měkkých dovedností. A pak jsou tu jazyky – evergreen celoživotního vzdělávání. Všechno to je dostupné na internetu a velká část je zdarma. A to i kurzy z tak věhlasných univerzit, jako jsou Harvard nebo MIT. Nevěříte? Tak zkuste vyhledat:
- EdX
- nebo Courseru.
A pokud jste ještě nezvládli angličtinu, můžete zkusit kupříkladu:
- Duolingo
- nebo Help for English.
Tyhle kurzy jsou prostě super. Je totiž třeba držet krok s dobou. Když se budete postupně e-learningově vzdělávat, neocitnete se ve skluzu a všechno vám půjde hladce. A že toho je! To máte nákupy přes internet, online kurzy, hledání dopravních spojů a další…
Mohlo by vás zajímat: Co byste měli vědět o vyhledávání informací na internetu?