MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak se chovat na internetu a sociálních sítích?

Jak se chovat na internetu a sociálních sítích?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Netiketa. Už jste toto slovo slyšeli? Ne, opravdu jsme se nespletli a opravdu jsme nechtěli napsat etiketa. Ale nejsme od smyslu tohoto slova vůbec daleko.

Netiketa je ustálený název pro obecná pravidla vhodného chování uživatele internetu. Jedná se o pomyslnou sbírku pravidel a zásad, která by se měla dodržovat v internetovém světě. Slovo netiketa je odvozeno z anglického net (což v překladu znamená síť) a slova etiketa. 

Internet není anonymní místo

Jedním z mýtů, jemuž především podléhají děti a senioři je přesvědčení, že internet je zcela anonymní. Uživatele internetu, ale lze ve většině případů snadno dohledat i přesto, že se nepodepsal. Proto jakýmkoli nevhodným chováním, urážením, pomlouváním, znevažováním, zesměšňováním se dostávají do situace, kdy hrozí nebezpečí trestního řízení. Z toho plyne obecné doporučení, aby se lidé chovali ve virtuálním světě stejně vhodně i dobře, jako ve světě reálném – zákony platí zcela stejně i na internetu, jako v běžném každodenním životě!

Základní pravidla netikety

Se základními pravidly netikety by měl být seznámen každý, kdo se nějak pohybuje v kyberprostoru, což už možná znamená, že téměř každý z nás. Určitě i vy, co právě čtete tento článek. 

Mezi základní pravidla netikety patří slušná komunikace v komentářích. Protože na druhém konci jsou opravdu lidé (ti, co čtou vaše komentáře) a ne obrazovka a počítač, je třeba dodržovat stejná pravidla na internetu, jako při běžném kontaktu „z očí do očí.“ 

Aby trestů za porušení etického chování na internetu padalo co nejméně, můžeme přispět i my sami. Třeba tím, že se budeme snažit o dodržování toho, co je správné a budeme tím inspirovat i ostatní uživatele internetu.

Tipy, jak se chovat na internetu

  • Vždy si ověřte, že víte, s kým komunikujete.
  • Citlivá témata (politika, náboženství, sexualita…) diskutujte s maximální slušností.
  • Berte ohledy na druhé, každý má právo na svůj názor a věřte, že názor nerovná se pravda.
  • Snažte se psát tak, aby vám druhý rozuměl (i pouhé opomenutí diakritiky může vést ke zbytečným nedorozuměním).
  • Pište do komentářů jen to, co jste schopni říci i do očí, anonymita opravdu povoluje hranice etiky a morálky.
  • Sprostá a urážející slova nepatří do slušné komunikace ani v reálném životě a ani na internetu.
  • Pomáhejte druhým, když se stanou obětí kyberšikany, zastaňte se jich, nebo příspěvky nahlaste.
  • Nezveřejňujte nepravdivé, neověřené nebo citlivé informace.
  • Respektujte soukromí druhých.
  • Pokud vás komentáře ostatních rozčilují, nejdřív přemýšlejte o sobě, proč to tak máte? Neumíte přijmout názor druhých? Vadí, že je někdo chytřejší? Vadí vám, že se prezentuje něčím, co vy nemáte? Nemusíte hned vždy a na každého útočit. 
  • Nezneužívejte své znalosti, moc nebo postavení nad ostatními.
  • Odpouštějte ostatním a nijak se jim nevysmívejte, každý se může zmýlit, přehodit písmenka, udělat gramatickou hrubku – zlá kritika jen vyvolává zlo.
  • Respektujte a ctěte práci ostatních (neporušujte autorská práva).
  • Pokud objevíte urážející, diskriminující a ponižující komentáře, upozorněte autora, že takto není vhodné komunikovat (když to udělá 100 lidí, může ho to opravdu zastavit).

A jak se s netiketou vypořádala hlavní hrdinka naší rodinné ságy Eliška a její strýc?
Podívejte se na video: Netiketa aneb jaká jsou pravidla chování na internetu?