Už několikrát jste mohli u nás číst doporučení, jak moc je důležité přemýšlet o tom, co vše sdílíte na internetu, protože za sebou zanecháváte svou digitální stopu. A dnes vám ukážeme i to, jak to můžete zjistit. Odkryjeme archív jedné z nejpoužívanějších sociálních sítí, kterou používá už 2,3 miliardy lidí na planetě a 2,5 milionu lidí v Čechách – Facebook.
Přemýšleli jste někdy, jak dlouho už ukládáte videa, fotky a příspěvky na Facebook? 5 nebo 10 let? Ti, kteří začínali spolu s ním od jeho počátku, mají dokonce za sebou už krásných 17 let (Facebook začal fungovat v ČR od 10. 2. 2004).
Co o vás Facebook ví?
A my vám teď dáme přesný návod, jak zjistíte, co vše o vás Facebook ví. Podělíme se s vámi o reportáž Pavla Jeliče, šéfredaktora webových portálů jablíčkář.cz a letem světem applem.cz. Vše, co k tomu budete potřebovat, je počítač. Čtěte až do konce, možná budete také tak překvapení, jako my.
Jdeme na to
- Přejdeme na stránku facebook.com.
- Poté klikneme v pravé horní části okna na malou šipečku, která rozevře okno s možnostmi.
- Z těchto možností vybereme předposlední možnost, a to Nastavení.
- V nastavení zůstaneme v Obecných a všimneme si úplně poslední nenápadné možnosti: Stáhněte si soubor se svými daty z Facebooku, na kterou klikneme.
- Facebook nás poté přesune k archivaci – zde stačí stisknout tlačítko Spustit archivaci. Vyskočí na nás okno s upozorněním, že tento proces bude nějakou dobu trvat, a že nás Facebook po dokončení archivace požádá o ověření totožnosti. Po kliknutí na Spustit archivaci se zobrazí poslední okno, které informuje o započatí shromažďování informací a oznamuje nám, že po dokončení archivace bude soubor s daty zaslán na určitou e-mailovou adresu.
- Po kliknutí na OK vám na e-mail přijde zpráva s potvrzením, že započala archivace. V e-mailu mimo jiné stojí opět to, že nás Facebook bude žádat o ověření totožnosti, a že odkaz, který nám Facebook pro stažení souborů zašle, bude z důvodu bezpečnosti aktivní jen několik dnů. Jak tento e-mail vypadá v celém znění se můžete podívat níže.
- Poté, co pro vás Facebook vaše data přichystá (v mém případě to trvalo 50 minut), vám přijde e-mail, kde je informace o tom, že je soubor připravený, že obsahuje soukromé informace a další. Úplně na posledním řádku je odkaz, který nás převede na stránky Facebooku, na kterých už si jednoduše můžeme naše soubory stáhnout pomocí tlačítka Stáhnout archiv. Jak už nás předem Facebook upozornil, musíme se autorizovat – proto budeme muset zadat heslo. Po zadání hesla klikneme na modré tlačítko Odeslat.
- Prohlížeč se nás zeptá, kam chceme náš soubor uložit a poté započne stahování.
Osobně působím na Facebooku od roku 2009 a stáhl se mi soubor ve formátu ZIP, který má úctyhodných 3,9 GB (velikost asi jako 3 filmy). Až mě zamrazilo. Celý archiv ve formátu ZIP se mi rozbaloval patnáct minut. Po dokončení rozbalování jsem se rozhodl složku s daty otevřít a nestačil jsem se divit. Celá má složka má přes 23 tisíc souborů. Je opravdu zvláštní sledovat to, co všechno se zde nachází. Všechny obrázky, které jste kdy poslali, videa, přílohy, veškeré vaše fotografie, které jste na Facebook nahráli. Co mě ale zarazilo skoro ze všeho nejvíce, bylo to, že jsem zde našel i staré zprávy, které jsem už dávno vymazal.
Doopravdy jsem nečekal, že toho bude tak moc. Ale přece jen mi to dává smysl – vždyť vše, co si přes Facebook posíláme nebo postujeme, se musí někam uložit. A kam jinam by se všechny tyto soubory měly ukládat, než na servery právě Facebooku? Koneckonců bychom i měli být rádi, že nám Facebook dá vůbec možnost naše vlastní soubory stáhnout.
Nechcete to také zkusit?
Děkujeme Pavlovi za reportáž a další jeho zkušenost najdete zde: www.letemsveteapplem.cz a www.jablickar.cz
Mohlo by vás také zajímat: TRENDY #5 – Sociální sítě dneška