MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Sto elektronických knih váží necelých 20 deka

Sto elektronických knih váží necelých 20 deka

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Čtení knih patří do života snad každého člověka. Někdo tím získává informace, které potřebuje. Pro jiného je to únik z běžného života do světa nevšední reality, kde může zažívat tolik příběhů, kolik přečte knih.

Co jsou elektronické knihy

Digitalizace pronikla i do čtenářství, a tak se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří velmi zaujatě hledí do malé obdélníkové placky a nenechají se ničím vyrušit. Ta placka je čtečka elektronických knih, lehká to věcička, ve které je plno elektronických knih, okamžitě připravených k přečtení. Elektronickou knihu lze přirovnat k běžné knize, jen její obsah je uložen v digitální podobě na nosiči dat. Zobrazení elektronických knih je možné na celé řadě digitálních zařízení (čtečky, tablety, mobilní telefony, notebooky a počítače), z nichž nejlepší je čtečka, protože čtení elektronických knih na rozdíl od tabletů a chytrých telefonů tolik neunavuje vaše oči. Nicméně čtenáři v současné době přecházejí na tablety. Čtení sice není tak příjemné, ale na tabletech se toho dá dělat daleko více – pracovat, dívat se na video, hrát hry…

Mohlo by vás zajímat: TRENDY #4 – Jak se baví dnešní digitální generace?


Druhy elektronických knih

Díky současným možnostem a nástrojům informačních a komunikačních nástrojů je možné elektronické knihy modifikovat podle různého stupně interaktivity. E-booky mohou být scanem či přepisem tištené knihy, ale také plně multimediálním a interaktivním nástrojem. Prakticky je možné setkat se se třemi variantami a jejich odnožemi. Jde o:
1) Elektronické knihy určené primárně pro čtení
2) Interaktivní elektronické knihy obsahující odkazy, animace, audio komentáře, poznámky. Zde si například jedním kliknutím můžete zobrazit recepty, manuály nebo různé pracovní postupy.  
3) Elektronické knihy s aktivní interakcí uživatele, které jsou rozšířenou verzí interaktivních elektronických knih (cvičebnice obsahující interaktivní testy a úkoly s automatickým vyhodnocením odpovědí apod.). 

Výhody elektronických knih

Elektronické knihy mají řadu výhod. Například se velmi dobře čtou, některé jsou interaktivní, čtenář si může nastavit velikost písma, barvu a podsvícení. Neustále může mít sebou stovky knih, které má stažené ve čtečce. Pokud mu nějaká chybí, tak si jí může okamžitě koupit prostřednictvím internetu. Průměrná cena jedné knihy je 200 Kč.​