MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / TRENDY #3 – Ve zdravém těle, zdravý duch. Aplikace pro sport a volný čas

TRENDY #3 – Ve zdravém těle, zdravý duch. Aplikace pro sport a volný čas

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Boom digitálních technologií se nevyhnul ani sportu a volnočasovým aktivitám. Stále dostupnější jsou i přístroje, které jsme dříve mohli potkat pouze na specializovaných pracovištích. Čím dál tím víc technologických pomůcek tak sleduje naše fyzické aktivity, fyziologické funkce, či nám poskytují podporu zdravého životního stylu.

Trendem je dnes například sdílení údajů o svých aktivitách na sociálních sítích, jako je Facebook či Instagram. Tam se můžete se svými přáteli či sledovateli podělit o své sportovní výsledky. Sdílet údaje můžete také v rámci specializovaných aplikací, mezi které patří Strava.com nebo například Endomondo.com. Do nich můžete nahrát záznamy o sportovních aktivitách přímo ze svých hodinek, případně další dodatečné informace. 

Sdílej své úspěchy

Aplikace umí vytvořit přehlednou statistiku po dnech, týdnech, měsících i letech a pomoci tak při analýze tréninku. Můžete zde sledovat kohokoliv s veřejným profilem, třeba váš dlouholetý sportovní vzor. Uživatelé zde také vytváří online měřené úseky, tzv. segmenty, kde se virtuálně můžete porovnat s ostatními. Některé segmenty mají v současné chvíli i tisíce dosažených časů a prvenství či umístění na nich je prestižní záležitostí i pro profesionální sportovce. 

Chytrá zařízení se nepoužívají ale jen ke sledování cílů na sociálních sítích. Pomocí hodinek s GPS můžete sledovat, kudy jste běželi nebo jeli, kolik kilometrů váš trénink měřil, jaké bylo převýšení, a pokud máte hrudní pás nebo záznam tepové frekvence přímo v těle hodinek, ty vám určí kolik hodin máte odpočívat do úplné regenerace. Záznam tepové frekvence lze pak použít například pro sportovní diagnostiku vaším trenérem, aniž by musel být na dané tréninkové fázi přítomen osobně.

Pomáhej pohybem

Zajímavým typem sportovních aplikací, jejichž obliba neustále roste, jsou ty, které propojují pohyb a dobročinné účely. Skvělým příkladem je mobilní aplikace EPP od Skupiny ČEZ – Pomáhej pohybem. Jedná se o nástroj, díky kterému uživatel svou aktivitou může rozhodnout, který z projektů a v jaké výši má nadace podpořit.

Poslední skupinou sportovních aplikací jsou ty, které fungují jako online trenér. Většina z nich je placená. Ať už jednorázově či měsíčně. Za to umí ovšem nabídnout svému uživateli skvělý servis. Po zadání osobních parametrů dokáže vytvořit trénink na míru dle konkrétního cíle daného uživatele, pravidelně se připomíná pípnutím a uživatele také motivuje. Při propojení s chytrými hodinkami pak monitoruje i vaše cíle a pokrok samotný.​

Znáte nové digitální pojmy? Navštivte náš DigiSlovník.