MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Vyzkoušejte QR kódy netradičně

Vyzkoušejte QR kódy netradičně

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

QR kód je čtverec plný černobílých čtverečků, obdélníčků a křížků. QR kódy můžeme využívat k rychlému přenosu informací do chytrého telefonu nebo tabletu. Odborně se jim říká dvourozměrné čárové kódy. Pokud někde narazíte na plakát na akci, kde je umístěn QR kód, tak se můžete o té akci dozvědět daleko více informací, než je na plakátu. Stačí namířit na QR kód fotoaparátem nebo QR čtečkou v mobilním telefonu a naskenovat jej. V mobilu se pak objeví další informace o konání této akce. Zároveň si akci většinou můžete přidat do vašeho kalendáře.

Zjistěte více informací o QR kódech. Projděte si náš kurz: QR kódy

QR kód a jeho využití

  • Text – po naskenování QR kódu se objeví text, který může například doplňovat informace.
  • Vizitka – naskenujete-li QR kód z vizitky, objeví se informace, které bývají běžně na vizitce. Zároveň si je můžete rovnou uložit do vašich kontaktů.
  • Webová stránka – naskenováním QR kódu se dostanete na webovou stránku, kde se dočtete řadu další podrobností. Výhodou je, že QR kód vás může nasměrovat na konkrétní informaci, abyste ji nemuseli na webu dlouho hledat. 

Zpestřete dětem narozeniny či Vánoce

První z nich je využití GPS souřadnic. Před narozeninami umístíme na různá místa v přírodě dárky nebo obrázky dárků. Za pomocí generátoru QR kódů vygenerujeme QR kódy GPS souřadnic míst, kde jsou schované dárky. Děti pak dostanou k narozeninám QR kódy místo dárků. Výprava za dárky může začít.

Na obdobném principu mohou být vymyšleny vánoční dárky. Natěšené děcko dostane papír s QR kódy. Chvilku nechápe, cože je to za dárek. Velmi brzy ale zjistí, že pod každým QR kódem je fotografie nějakého místa v bytě (kniha, místo za televizi, polička…) a na tomto místě je ukrytý dárek. 

Pokud se chcete o QR kódech dozvědět něco více, pak doporučujeme naskenovat tento QR kód do vašeho počítače a dostanete se na Výukový portál digitálního vzdělávání, kde najdete bezplatný kurz QR kódy.