MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Vzdělávací aplikace pro předškoláky a školáky

Vzdělávací aplikace pro předškoláky a školáky

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Výukových aplikací jsou v obchodech desetitisíce. Jak se však v takové široké nabídce zorientovat a vybrat tu správnou, která bude děti nejen bavit, ale také je skutečně něčemu naučí? Přinášíme proto pár tipů, jak na aplikace, které zábavnou formou pomáhají dětem například se školní přípravou. Kromě toho stažením těchto aplikací lze často ušetřit i peníze určené na nákup pomůcek.​

Zdánlivě kreativní aplikace

Na trhu je k dostání velká spousta her v podobě aplikací, opatřené jsou veselou grafikou, množstvím multimediálních prvků, které ještě nejsou zárukou kvality a se skutečným vzděláváním mají jen málo společného. A to platí i pro aplikace na první pohled kreativní. Dítě v nich většinou nemá prostor pro vlastní kreativitu, jen obsluhuje různé funkce“. Jednou z možností, jak si vybrat správné aplikace, je nákup u ověřených dodavatelů výukových materiálů.

Správná jazyková mutace

Velmi důležitou stránkou těchto aplikací je jazyková dostupnost. Řada jich je navzdory českému názvu v angličtině, což může být u výukových aplikací zásadní překážkou pro jejich praktickou využitelnost. Pokud je už název natolik krkolomný, že vás nenechá na pochybách, že je dílem překladače, ani samotná aplikace pravděpodobně nebude v češtině. Další vodítka o jazykovém rozhraní softwaru vám mohou dát fotografie, které bývají vždy součástí nabídky ke stažení a jistě stojí za to je zběžně zhlédnout.

Pomocníci v matematice

Vhodným pomocníkem pro matematické začátečníky je aplikace sCool Matematika pro Android a iOS. V ní se děti pod vedením doktora Poplety učí sčítat, odčítat, násobit i dělit, a to v různých herních módech. Podobně zaměřené jsou i aplikace Sčítání, Odčítání, Násobení a Dělení z balíčku Matematika od Eillusion pro iOS.

Výuka českého pravopisu

S českou gramatikou mají děti mnohdy problém po celou dobu školní docházky a leckdo se s ní potýká i jako dospělý. Aplikace Jdu do školy! od TechSophia je vhodný pomocník pro prvňáky, kterým pomáhá s rozvinutím základních znalostí o českém jazyce. Navíc je vhodná pro Android i iOS. K pochopení základů pravopisu a správného psaní i/y je vhodná aplikace pro Android Český jazyk – pravopis od PMQ Software, nebo pro iPady Zatracená čeština od FreeTech services.

Zábavná angličtina

S výukou angličtiny dětem mohou pomoci například pohádkové aplikace pro iOS Angličtina pro děti od AstrumQ Eddica s mnoha verzemi, jako je Kocour v botáchTři prasátka nebo Sněhurka, která je dostupná i ve verzi pro němčinu. Děti se učí slovíčka a základní gramatiku. Nabízejí se i aplikace Anglická slovíčka nebo Angličtina – Nepravidelná slovesa od PMQ Software.

Užitečné aplikace

Při cestách do školy, které mohou zahrnovat i dojíždění veřejnou dopravou a orientaci v silničním provozu, se dětem můžou velmi hodit základy dopravní výchovy a bezpečného chování v dopravním ruchu, aby nevystavily nebezpečí sebe ani jiné osoby. Herní aplikace pro Android i iOS Dopravní výchova pro děti, Malý záchranář a Animovaná první pomoc od UceniBezMuceni děti učí nejen jak se správně pohybovat po ulicích, ale i jak se zachovat v případě, že dojde k nehodě nebo úrazu a nablízku není žádná jiná pomoc.

Zdroje:

Časopis Perpetuum č. 4 2014/15

Časopis dTest​