MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / 5. DÍL: Jak poznat fake news: Sociální sítě

5. DÍL: Jak poznat fake news: Sociální sítě

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Fake news = falšované, padělané, podvodné nebo nepravdivé zprávy. Jak tyto zprávy spolehlivě rozpoznat? Strategii na odhalování lží rozdělíme do pěti dílů, které stručně pokryjí celou komplexní problematiku dezinformací: 1. Kde informace čerpat, 2. Jak informace zpracovávat, 3. Jak je ověřovat, 4. Tipy pro odhalování fake news a 5. Sociální sítě.

5. Sociáln​​​í sítě

Facebook, Twitter, ale i třeba Instagram. Semeništěm lží jsou masové servery, kde je nesmírně snadné rozšířit nepravdivou zprávu. Na sociálních sítích totiž informace vnímáme povrchně, nejednotně, bez kontextu a rychle se necháme pohltit vlnou sdílení.

Pokud už chceme informace ze sociálních sítí přebírat, je vždy dobré vycházet ze zdrojového textu, nikoli z toho, co vidíme na zdi. Pokud zdrojový text nemáme, pak je vhodné informaci automaticky brát jako pochybnou nehledě na to, kdo ji sdílí.

Přestože se technologičtí giganti dlouhodobě snaží vliv fake news a dezinformací na svých serverech omezit, upřímně – příliš se jim to nedaří. Velmi dobrým způsobem boje proti manipulacím na sociálních sítích je poučení svých přátel: pošlete jim tento článek, nebo jim sami vysvětlete, proč je dobré o přijímaných informacích kriticky přemýšlet a nevzít je automaticky jako fakt.

Neúčastnit se „davového šílenství“ ve sdílení informací a pomáhat svému okolí – obzvláště digitálně méně schopným jedincům – v přijímání skutečností a hledání vhodných zdrojů je nejlepším způsobem obrany i boje proti dezinformacím.

Nezapomeňte: lži mají za účel rozdělovat společnost, rozdmýchávat emoce a způsobovat nedůvěru i v informace pravdivé a ověřené. Nenechte se zmanipulovat, buďte svědomití a myslete kriticky.

1. DÍL: Jak čerpat informace najdete zde.

2. DÍL: Jak informace zpracovávat najdete zde​.

3. DÍL: Jak informace ověřovat najdete zde​.

4. DÍL: Jak poznat fake news? najdete zde.​​​