MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Digitální atlasy přírody

Digitální atlasy přírody

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Dávno pryč jsou doby, kdy jsme na poznávací výpravy do přírody nosili tlusté encyklopedie rostlin a zvířat. Digitální technika stejné informace umí zprostředkovat také, váží přitom podstatně méně a nabízí i to, co kniha nedokáže. Pojďme si představit některé z užitečných pomocníků pro toulání po horách, loukách a lesích.

Květinový detektiv

Chodíte rádi do přírody? Pokud ano, určitě se vám už někdy stalo, že jste na cestě potkali krásnou květinu, kterou jste v životě neviděli. A zajímalo vás, co je tahle krása zač. Ale jak to tady uprostřed lesa zjistit? Máte s sebou mobil? Pokud ano, identifikace rostliny je otázkou chvilky.

Nepotřebujete s sebou do lesa vláčet těžký atlas rostlin ani nahánět po telefonu souseda, který je vyhlášeným znalcem všeho, co v přírodě roste a kvete. Mobil, datové připojení a správná aplikace. To by vám mělo stačit k tomu, abyste rostlinku identifikovali.

Obrázek: PlantNet je aplikace pro určování druhů rostlin podle obrázku. Prostě rostlinku vyfotíte a algoritmus vám vyhledá nejpravděpodobnější shody. Zdroj: PlantNet.org

Práce s aplikací je jednoduchá: přímo z aplikace vyfotíte část rostliny a řeknete programu, zda se jedná o list, květ, plod atd. Prográmek se spojí s databází na serveru a vyhledá nejpodobnější obrázky, které už někdo před vámi přiřadil ke konkrétnímu druhu. Pokud některá z variant odpovídá tomu, co vidíte před sebou, máte vyhráno. Pokud nikoli, je zde ještě možnost zaslat fotografii k odbornému posouzení. Tým, který se o to stará, je složen z odborníků z celého světa.

O vývoj aplikace se starají ve Francii, kde na ni získali výzkumný grant. Díky tomu rychle přibývají nové funkce, v současné době je například možné nejen rostliny určovat, ale uživatelé se mohou i sdružovat do různých skupin podle zájmu o určité rostliny nebo zeměpisnou oblast. Aplikace tak funguje i jako specializovaná sociální síť.

Průvodci ptačí říší

Vyfotit mobilem nějakého živočicha není tak snadné, jak tomu je u květin. Šnek vám asi neuteče, ale přiblížit se s mobilem k nějakému rychlejšímu tvorovi bude velmi pravděpodobně znamenat jeho úprk ještě než stihnete stisknout spoušť.

Přesto ale jsou způsoby, jak za pomoci mobilu živočichy identifikovat. Kupříkladu takoví ptáci: požádat vrabce nebo kukačku, aby vám zapózovali pro focení, sice můžete, ale úspěšný bývá s mobilem málokdo. Co ale většinou dokážete, je zvuková nahrávka zpěvu. Při nahrávání vás opeřenec ani nemusí spatřit a vám bude k identifikaci stačit několik málo sekund nahrávky. O identifikaci se pak postará opět správná aplikace, v tomto případě je to BirdNET.

Obrázek: V aplikaci BirdNET stačí nahrát krátký úryvek ptačího zpěvu a umělá inteligence, která je součástí programu, se postará o rozpoznání jeho původce. Zdroj:Techacute.com

Za aplikací opět stojí tým vědců, tentokrát převážně z Německa a USA. Rozpoznávací algoritmus využívá neuronovou síť a umělou inteligenci. Počítače, které rozpoznávání provádějí, jsou schopny se stále zlepšovat díky poznatkům, které během své činnosti získají.

Pokud jste tak dobří fotografové, že dokážete pořídit i zřetelný obrázek neznámého ptáka, je tu pro vás aplikace Picture Bird – Bird Identifier. Funguje podobně jako PlantNET v případě rostlin  prostě nahrajete obrázek, který jste pořídili a aplikace vyhledá potenciální shody. V případě, že obrázek nemáte, i tahle appka si poradí s nahrávkou ptačího zpěvu. Ale pozor, oproti těm předchozím není zdarma, její použití stojí cca 40 dolarů za rok.

Všechny uvedené aplikace můžete používat na platformách Android a iOS.

Mohlo by vás také zajímat: Bydlíme v počítači