MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak a proč si vytvořit myšlenkovou mapu digitálně?

Jak a proč si vytvořit myšlenkovou mapu digitálně?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Tvorba myšlenkových map (kognitivní mapování) je tvořivý způsob generování myšlenek, zaznamenání nápadů, tvorby osobních vizí, naplánování dovolené nebo přestavby bytu.

Vytvoření myšlenkové mapy nám umožní jasně a tvořivě označit, co plánujeme. Výhodou myšlenkových map je jejich přehlednost, kde podobné myšlenky nebo témata jsou zachycována v jedněch místech. K těmto mapám můžeme jinými barvami (pro přehlednost) připisovat zodpovědnou osobu, termín splnění, potřebné finance k realizaci, apod.

Myšlenkové mapy se vytvářejí z těchto komponentů:

  • klíčová slova 
  • myšlenky
  • obrázky
  • symboly
  • značky
  • schémata
  • barvy 

Ideální použití myšlenkových map j​​e pro následující činnosti:

  • přesná formulace myšlenek 
  • vzájemná komunikace 
  • prezentace 
  • rozvrh složitého projektu, akce 

Program pro tvorbu myšlenkových map

Coggle je program na tvorbu myšlenkových map, což je kreativní způsob zápisu myšlenek do strukturované podoby. Coogle je v základní verzi zdarma, nicméně jeho funkcionality jsou pro tvorbu běžných myšlenkových map zcela dostačující. Stačí se jen přihlásit přes Coogle účet.

Coogle je jednoduchý na ovládání. Stačí pár kliknutí a mapa je hotová. V Coggle lze upravovat písmo, přidávat odkazy a importovat obrázky. Je zde k dispozici celá řada symbolů, kterými lze myšlenkovou mapu doplňovat o další informace. 

Coogle je on-line program. Díky tomu lze myšlenkové mapy sdílet s dalšími vlastníky účtů Google, kteří mohou v jednom okamžiku spolupracovat na tvorbě myšlenkové mapy. Vytvořená myšlenková map jde exportovat do PDF nebo PNG. 

Odkaz: Coggle

Odkazy na další progra​​​my, které ​​lze využít bezplatně:

 

Mind manager je program na tvorbu myšlenkových map, což je kreativní způsob zápisu myšlenek do strukturované podoby. 

Mind Manager je intuitivní program, který lze okamžitě využívat. Při vytváření map si uživatel může vybrat z řady přednastavených map. Mapa může vypadat jako bublinková mapa nebo víceúrovňový seznam. Do bublin se může přidávat celá řada doplňujících informací – priority, termín (začátek a konec), úroveň rozpracování v procentech, textová stránka pro další informace…

Vytvořené myšlenkové mapy lze exportovat do Wordu ve formě odrážek, stejně tak i do PowerPointu. Mapu lze exportovat jako flashový soubor pro ty, kteří Mind manager nevlastní.

Jsou-li bubliny termínované, jde mapa propojit s Outlookem. ​

Příklad použití: Večerní ​​plánování

Večerní plánování je primitivní nástroj time managementu, kdy si uživatel napíše každý večer do Mind manageru seznam smysluplných úkolů/činností na druhý pracovní den, které je třeba udělat.

Tento seznam si pak druhý večer vyhodnocuje jednoduchým způsobem:

– Zelenou označí splněné úkoly

– Červenou barvou označí nesplněné úkoly

U nesplněných úkolů se pak člověk ptá sám sebe, proč tyto úkoly nebyly splněné. Hledá odpovědi u každého úkolu. Učí se na tom, rozvíjí se, a dělá změny, aby dostával time management více pod kontrolu.

Červené úkoly překopíruje v Mind manageru do nového seznamu pro další den. Pak připíše nové a smysluplné úkoly. Každý večer, od neděle do čtvrtka, celý proces opakuje.

​ 

Mohlo by vás zajímat: Dvě šikovné aplikace, kterými lze ušetřit trochu času