MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Jak si ověřit bezdlužnost?

Jak si ověřit bezdlužnost?

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Češi dluží státu miliardy korun a často se přitom jedná o neuhrazené pokuty, poplatky, nebo nedoplatky na daních. Institut prevence a řešení předlužení společně s IT skupinou Česko.Digital přišli s unikátním portálem Nedluzimstatu.cz. Na jednom místě zde máte přístup ke všem postupům, formulářům a návodům, jak si ověřit bezdlužnost a jak případné dluhy řešit.

Kdo za projektem stojí?

Dlužníci o svých závazcích totiž často ani nevědí, ale české úřady evidují celkem 22 miliard korun na neuhrazených pohledávkách. A ač mají úřady povinnost dlužníky informovat, často se tak nestane a následně dluhy narůstají i několik let. Tento problém se rozhodl řešit zakladatel nezávislého think-tanku Institutu prevence a řešení předlužení, Radek Habl. Společně se známou a velice aktivní skupinou Česko.Digital připravili portál Nedluzimstatu.cz. A samotný princip je překvapivě jednoduchý. Cesty, jak potřebné informace získat, zde jsou.

Web je určen všem, kteří chtějí mít jistotu, že nikde nedluží, ale nevědí, jak to zjistit nebo jak předcházet sankcím, penále, exekucím a frustraci ze zadlužení,“ vysvětluje zakladatel Radek Habl, mimo jiné autor projektu Mapa exekucí.

Jak mohu zjistit bezdlužnost?

Ideou portálu Nedluzimstatu.cz je, aby každý mohl zkontrolovat snadno a rychle svou bezdlužnost. Na úvod můžete projít rychlým dotazníkem, který pomůže odhalit případné rizikové faktory a z nich vzešlé dluhy státu. Po vyplnění několika otázek se zobrazí formuláře a dotazníky přímo pro vás.

K dispozici je také bezpočet návodů a vzorových formulářů – pro případ, kdy si nebudete jistí, jak dokument vyplnit, či jak má správně vypadat. A jak bylo zmíněno již v úvodu, celý postup je vlastně překvapivě jednoduchý. Portál vám i poradí, jak nejlépe žádosti zaslat a jakou formu doručení zvolit. Zakladatelé si od projektu slibují nejen pomoc občanům, ale chtějí také ukázat státní sféře, že není tak obtížné sloučit veškeré důležité informace na jednom místě, a tak moderně a snadno pomáhat právě lidem při řešení potíží. 

VIDEO: Jak vám mohou digitální technologie ušetřit čas na úřadech?


Portál pomůže také podnikatelům

Web není určen jen​ fyzickým osobám. Mimo jiné může pomoci i dluhovým poradnám či sociálním pracovníkům při mapování dluhů. Podnikatelům, kteří musejí dokládat různá potvrzení o bezdlužnosti, pomůže pak web sumarizovat všechny potřebné informace na jednom místě – podnikatelé často musejí dokládat doklady o bezdlužnosti nejen od finanční, ale i celní správy, či ze správy sociálního zabezpečení anebo zdravotní pojišťovny. Na webu Nedluzimstatu.cz jsou všechny tyto doklady vždy dostupné na jednom místě a dá se mnohem snáze hlídat platnost, aby nepřesáhly 30denní lhůtu. ​

Mohlo by vás také zajímat: Už nemusíte chodit osobně na úřad