MÍSTO PRO ROZVOJ VAŠICH DIGITÁLNÍCH DOVEDNOSTÍ

PortálDigi / DigiZprávy / Pragozor přináší přehledná aktuální data o české metropoli

Pragozor přináší přehledná aktuální data o české metropoli

Sdílet na Facebooku
Sdílet na X
Sdílet na LinkedIn

Pražanům nově pomáhá golem s výjimečnými schopnostmi – Pragozor. Jedná se o nástroj, který zpracovává a vyhodnocuje data a informace získaná na území hlavního města. Následně je v přehledné a sympatické podobě předává uživatelům. Pracuje s daty, která rozděluje do hlavních oblastí, jako jsou zdraví, bydlení, životní prostředí, MHD, auta, bezpečnost, mobility nebo turismus.

Nový projekt pragozor.cz​ nabízí ozdrojované informace a data o metropoli. Předkládá je v přehledné a uživatelsky přívětivé podobě. Ukazuje, jak může být chytré město řízeno pomocí dat a jak se tato data dají zpracovat a předat v užitečné formě občanům. Můžete zde naleznout údaje, které v kontextu získají zajímavý podtón a v různých grafech si je prohlédnout. Jen v oblasti zdraví si můžete prohlédnout srovnání například kvality poskytované lékařské péče v porovnání s dalšími evropskými městy, či aktuálně v rámci pandemie COVID-19 veškeré dostupné informace o aktivních případech či počtu nakažených.

Kdo stojí za projektem?

Za Pragozorem stojí společnost Operátor ICT za využití jejich služby Golemio. Ta je datovou platformou, jež se zabývá především poskytováním IT služeb pro Magistrát hlavního města Prahy a městským částem v oblasti zpracování dat. Data tak pocházejí přímo z městských společností a organizací včetně dalších magistrátních odborů a českých či zahraničních specializovaných webů.

 

Zajímav​​osti o Praze

Pragozor přináší data nejen užitečná, ale i zajímavá. Na webu se můžeme dozvědět, že například více než 90 % pražských spojů MHD jezdí na čas, počet registrovaných aut v Praze se téměř rovná počtu obyvatel hlavního města, či že Praha vysázela v roce 2019 téměř 200 tisíc nových stromů. Ze statistik také můžete vyčíst, že nejvytíženější je hasičský záchranný sbor kolem poledne, hlavně co se týče do počtu technických havárií. Majetková kriminalita v Praze se od roku 2013 výrazně snížila, stejně jako krádeže motorových vozidel či násilná kriminalita. 

Kategorie Zdraví vám odhalí informace o záchranných složkách, koronavirové situaci nebo o zdravotní péči v porovnání s ostatními městy. V Bydlení se dozvíte o aktuálních stavech městských bytů a bydlení včetně cen nových bytů a ubytování.

TIP: #1 Jak chránit své zdraví a duševní pohodu?

Kategorie Životní prostředí pak skrývá velké množství informací o zeleni v hlavním městě, stavu vody, tříděného odpadu, nebo o kvalitě ovzduší. Kategorie MHD a Auta pak nabídne zajímavý pohled na počet cestujících, kvalitu souprav, nebo stav silnic a počet registrovaných aut v hlavním městě. 

V oddělení Bezpečí můžete najít nejen informace o záchranných složkách, ale také statistiky vytíženosti a případy nejčastějších výjezdů. Mobilita nabídne zajímavý náhled například na podporu cyklistiky a mobilních přesunů po Praze. Turismus shrnuje informace o cestovním ruchu, či sdíleném ubytování.

Mohlo by vás také zajímat: Už sdílíte?​​​